Tak nějak by mohl vypadat konec roku 1938 u Branné, kdyby mezi Československem a nacistickým Německem strhla válka. Namísto toho však museli českoslovenští vojáci v důsledku Mnichovské dohody pohraniční opevnění opustit.

Jeden z „řopíků" nad Brannou, jak se lidově objektům lehkého opevnění říká, je ale dnes vybavený tak, jako kdyby z něj vojáci odešli teprve před pár dny. V sobotu 4. srpna se do jeho útrob mohla podívat veřejnost.

„Je to bunkr z první linie opevnění, vojáci by tu zachytili první nápor. Jejím úkolem by bylo zpomalit nepřítele, aby se ve vnitrozemí mohla zformovat obrana," popisuje účel obranné linie Nikola Carić z Klubu vojenské historie Olomouc.

Toto sdružení v katastru Branné spravuje dvanáct objektů, s rekonstrukcí řopíku u zelené turistické značky však jeho členové pokročili nejdále.

„Podařilo se nám získat repliky historických uniforem nebo zbraně: pušky a kulomety. Nejcennější je ale kompletní výdřeva objektu. Když by bunkr dostal zásah granátu, měla za úkol zachytit úlomky, aby se nimi vojáci nezranili," říká Carić.

Do bunkru se vešlo sedm mužů. Dva měli na starosti střelbu ze dvou kulometů, dva nabíjení a dva sledovali z periskopů dění v okolí. Poslední byl velitel. Před útoky nepřítele je chránil až osmdesát centimetrů silný beton, ale i jiné prvky.

„K obraně sloužila vchodová střílna. Nepřítel, který by do objektu vstupoval z týlu, by dostal zásah ze střílny na ochranu vchodu," řekl předseda sdružení Martin Skoumal.

V dobové uniformě zájemce prováděl útrobami malé pevnůstky. Ochotně jim například předvedl, jak fungoval mechanický ventilátor.

Skupina nadšenců řopík zpřístupnila při příležitosti akce Bunkr Cup, který na přilehlé louce letos pořádala už potřetí. Soutěžící si mohli vyzkoušet střelbu ze vzduchovky na terč, hod granátem na cíl nebo polenem do dálky.

„Děláme to pro zvýšení turismu v Branné a okolí. Tento objekt leží na dvou turistických značkách. Chtěli jsme pořádat akce jako je Bunkr Cup a tato louka se k tomu hodí," doplnil Skoumal.