Na Valašsku jsou domácí zabijačky spojovány zejména s porážkou prasete domácího.

„K tomu ale není potřeba žádných povolení," vyjádřil se pro Deník ředitel Krajské veterinární správy ve Zlíně František Mahdalík.

Jedinou podmínkou podle šéfa krajské veterinární správy je, že takto získané maso a další vepřové speciality jsou určeny pouze pro domácnost chovatele.

Mezi hospodáři se ale mluví o možných potížích ze strany České obchodní inspekce (ČOI).

„Zbytečně. Nás zabíjačky prováděné v domácnostech nezajímají. Tedy do té doby, než bychom zjistili, že výrobky z nich jsou například prodávány takzvaně načerno," vyjádřil se Zdeněk Krul ze zlínského pracoviště (ČOI).

Pokuty se podle pracovníků ČOI v takových případech pohybují v řádech tisíců až desetitisíců korun.

Lidé mají na domácí zabijačky různé názory.

„Výrobky z ní nejím. Hygiena je při těchto akcích podle mne cizí pojem. Kupuju si je u řezníka," vyjádřila se Pavlína Strbačková ze Vsetína.

Hodně lidí je ale tradiční porážce doma uchovaného vepře nakloněno.

„Patří to k Valašsku. Takovou atmosféru v krámu s masem neprožijete. Zákazu jejich provádění na veřejnosti ale rozumím. Zejména z estetických důvodů," konstatuje Jan Fojtík z Valašského Meziříčí.

Lidem se ale stýská také po zabijačkách na veřejnosti.

„Považoval jsem to za tradici. Jinou možnost vidět ji jsem neměl. A pak, televize je plná filmů, v nichž se vraždí jak na běžícím pásu. Je plná násilí. To ale nikomu nevadí. Tradice související s obživou člověka však ano," mračí se Petr Soukal ze Vsetína.

Zákazem provádění zabijaček na veřejnosti ale o vepřové delikatesy lidé na jarmarcích nepřijdou. Jen se tu nemohou seznámit s jejich výrobou.

„Vepřové hody jsou například nedílnou součástí našeho Kateřinského jarmarku. Nic na tom měnit nebudeme," uvedl starosta Hovězí Antonín Koňařík.

Řezník: Předpisy jsou příliš přísné

Omezení se však moc nelíbí jednomu z nejznámějších valašských řezníků Zdeňku Ritterovi z Valašských Klobouk.

„Veterinární předpisy u nás jsou až příliš přísné. Lidi zbytečně připravují o tradici. Jejich snaha o předvedení provází taková omezení, že se do toho stejně nikdo pouštět nebude," posteskl si Zdeněk Ritter.

Podle něj navíc omezení pro jarmarky v oblasti zabijaček nic nemění na tom, že řezníci své produkty při těchto akcích prodávají a prodávat budou.

„Zabijačkové speciality vyrábím předem ve schválených prostorách a prodávám je na schváleném místě. Jinak to ani nejde. Zejména z časových důvodů. Kdo dělá zabijačky, ví, o čem mluvím," svěřil se řezník.

Doma lze porážet i skot

Kromě prasat může hospodář doma porážet i skot. Podmínkou ale je, že nesmí být starší 24 měsíců.

Navíc chovatel musí požádat veterináře o souhlas a nejméně týden předem tento záměr veterinářům oznámit.

Doma podle veterinárního zákona nelze porážet skot starší 24 měsíců, koně, osly a jejich křížence.