Problematičtí sousedé se do obce přemístili ze zrušené romské kolonie u sv. Anny v Prostějově před desíti lety.
Tehdy do obce přišlo na pětadvacet Romů, kteří se ale ani po letech s místními nezžili. Obyvatelé obce si stěžují na nepořádek kolem domů, kriminalitu a chování nově příchozích.
O prázdninách se zde dokonce objevilo ohnisko žloutenky, pět lidí nyní skončilo na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.
Obec na v úterý 7. srpna svolala k situaci mimořádné jednání zastupitelstva. Takto to na něm vypadalo…
Prolog
Redaktor: Jak dlouho trvá takováhle atmosféra, kdy se píší dopisy zastupitelstvu?
Žena z publika: Problémy začaly hned, jak se přistěhovali. Tehdy tady proti tomu byla petice, kterou podepisovali i romští starousedlíci. Ale nebylo to nic platné.
Muž z publika: Dokud tady byli jenom oni, žádné problémy nebyly a všechno běželo jako na drátkách. Problémy začaly, až nám sem Prostějov nastěhoval ty svoje. A poslední dobou už je to opravdu neúnosné. Místo pozdravu uslyšíte jen: „Chcípni svině" nebo „Ať tě rakovina zabije". Pokud po vás rovnou neflusnou nebo nehodí kámen. A ten dopis nebyl jeden, psali jsme i na kraj radnímu Mačákovi a lidi sami chodili a ptali se, kde dopisy jsou a kam jej mají jít podepsat.
Výstup první
Jaroslav Jordán, vůdce občanské iniciativy: Já bych současný stav přirovnal k povodni. Ta když přijde, způsobuje zkázu, ztráty na majetku, škody na zdraví a v nejhorších případech i smrt.
Pavel Drnovský, starosta obce: Tato situace postihla i jiné obce. Tady jsme se ji snažili řešit, žádali jsme vedení Prostějova o finanční či materiální pomoc a nedočkali jsme se ničeho.
Hlas z publika: No bodejť, oni se svých problémů zbavili. A Hájková a Mačák si tehdy klepali na rameno a rozhlašovali, že to je na Nobelovu cenu, jak se jim podařilo ty kolonie u svaté Anny vyřešit.
Výstup druhý
Jordán, vůdce občanské iniciativy: Apeluji na zastupitelstvo, aby vyhlásilo výjimečný stav. Výjimečný finanční stav. Obec už vykupuje některé zchátralé domy a je potřeba najít všechny peníze, které nemusíme nezbytně nutně vydávat jinam, aby se v tom pokračovalo. Jinak příliv těchto obyvatel bude pokračovat a za deset dvacet let jich bude většina a přehlasují nás.
Rom z publika: Vy tady otevřeně říkáte, nechceme žádné další Romy. Tak mi řekněte, kolik z nás dělá problémy, kolik!?
Starosta Drnovský: No můžete začít zrovna ve své rodině, jak dlouho jste tady byl, než začaly problémy.
Rom: Jaké problémy?
Starosta Drnovský: No, než váš syn ukradl mobilní telefon.
Výstup třetí
Jordán, vůdce občanské iniciativy: Bavili jsme se s ostatními i o zřízení obecní policie a domobrany. Vznikne zde pobočka chomutovské domobrany a hlídky začnou chodit od září.
Renáta Köttnerová, krajská romská koordinátorka: Mohu slíbit sponzorský dar, pokud budou v domobraně i Romové.
Jordán, vůdce občanské iniciativy: Budou.
Köttnerová: Osobně bych nechtěla být v situaci těch Romů, kteří sem dnes večer přišli. To jsou totiž v drtivé většině ti slušní.
Starosta Drnovský: Vítám každou iniciativu, která přispěje ke klidu a pořádku v obci. Co se týče obecní policie, tak jsme spočítali náklady na jednoho člověka včetně vybavení asi na jeden milion korun ročně. Jednáme o spolupráci s Dřevnovicemi, Tištínem, Hruškou a Němčicemi, kde mají podobné problémy.
Jordán, vůdce občanské iniciativy: Musíme to řešit společně i v nadregionální spolupráci se Šluknovskem, Chomutovskem a dalšími.
Hana Žondrová, místostarostka: To ale znamená začít od dětí. Naučit je základním hygienickým návykům, slušnému chování, zdravení… Situace se může začít lepšit od obyčejného „Dobrý den".