K ekologické havárii, kdy z prasklé nádrže na kejdu unikly do toku stovky kubíků zkvašených výkalů hospodářských zvířat, došlo na počátku července v Seničce. Tato vesnice leží asi dva kilometry proti proudu od Senice na Hané.

„Ryby do níže položených oblastí migrují po proudu z horních částí potoka," vysvětlil Loyka.

Šéf odboru životního prostředí olomouckého magistrátu si všiml, že koryto říčky stále páchne kejdou. Výkaly, které otrávily uhruba 50 kilometrů toku, ale postupně odbourává přírodě blízká technologie.

Bakterie se osvědčují

„V nadjezí v Těšeticích aplikovali specialisté před měsícem bakterie. Voda je zde díky tomu výrazně lepší. Je vidět, že biologický roztok opravdu napomáhá ozdravění řeky," konstatovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Bakterie nese říčka svým korytem. Usídlují se v bahně a likvidují nadměrné živiny.

Povodí Moravy dosud mikroorganismy pro čištění vody nepoužilo. Jejich účinnost proto nyní prověřuje i v laboratorních podmínkách. „Rozbory nám ještě laboratoř nedodala," sdělila Tomíčková.

Trofejní kusy jsou pryč

Kvůli otravě přišli sportovní rybáři v Blatě o trofejní kusy.

„Z hladiny jsme sebrali například leklého šedesáticenti­metrového tlouště, pětačtyřiceti­centimetrového okouna či půlmetrového lína," stýskal si Václav Zelníček z Českého rybářského svazu. Odmítl možnost, že by do potoka vysadil ještě letos ryby. „Zkusíme to až příští rok na jaře, kdy koryto propláchne voda z tání sněhu," sdělil.

Do říčky dá nejdřív tlouště. Chce pomocí jich prověřit možnosti životy v říčce.

Olšanského starostu Milana Elfmarka mrzí, že místní kluci přišli kvůli otravě o možnost zábavy a to právě o prázdninách. Na břehu potoka se už téměř druhý měsíc nikdo neohání rybářským prutem.