U stavidla v Olšanech stojí v neděli před polednem vozy hasičů a kanalizační technika. Snaží se, aby kejdou znečištěná voda netekla do níže položených obcí.

Havárii, která otrávila ryby v řece, zavinila na sklonku minulého týdne prasklá nádrž na kejdu v Seničce na Hané.

„Je znečištěno zhruba patnáct kilometrů potoka," přiblížil olšanský starosta Milan Elfmark. Dodal, že podobnou událost nepamatuje.

„Po hladině v sobotu plavala spousta mrtvých bílých ryb. Podívejte se, že některé jsou zde vidět ještě i dnes," řekl olšanský starosta.

Ne všechny ryby v říčce ale lekly.

„Viděl jsem, jak rybáři slovili a odvezli několik živých štik," zmínil se Elfmark.

V Seničce se protrhla nádrž s kejdou, přes 400 kubíků vyteklo do řeky

Hasiči staví hráz a odčerpávají kejdu

Hasiči v noci na neděli stavěli u splavu v Olšanech mobilní hráz pro účinnější zachytávání a odčerpávání kejdy která unikal do řeky Blaty unikla v noci na pátek v Seničce na Olomoucku.

Profesionální hasiči z Prostějova zasahovali v noci na neděli v Olšanech na řece Blatě přímo ze záchranného člunu.

„Prováděli jsme tam odlov živých i uhynulých ryb. Olomoučtí profesionální hasiči za pomoci dobrovolných hasičů vozili protipovodňové pytle s pískem. Stavěli z nich mobilní hráz a plachtami ucpávali díry ve stavidle u splavu. Hráz umožnila účinnější zachytávání a odčerpávání kejdy z toku," sdělil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Dobrovolná jednotka z Olšan u Prostějova pracuje na likvidaci ekologické havárie už od soboty, kdy začali s odčerpáváním kejdy v Olšanech u mostu.

Také v neděli odpoledne pokračují s odčerpáváním kejdy z Blaty přímo u místního stavidla.

Kejda unikla z velkoobjemové nádrže v Seničce na Olomoucku v noci na pátek. Do toku řeky Blaty se dostalo přes 400 kubíků částečně zkvašené směsi tuhých a tekutých výkalů hospodářských zvířat a zbytků krmiv.

Na přibližně 15 kilometrovém úseku řeky Blaty kvůli tomu uhynula část vodních živočichů a ryb.