Lidé se musí připravit na to, že pohyb v centru bude obtížný i pro pěší, tím spíš pro řidiče.

„První etapa začne v pondělí 2. dubna a skončí 29. července. Kopat se v ní bude v polovině plochy náměstí podél jeho delší, severní strany od radnice postupně přes ulici S. K. Neumanna až po celou Třebovskou ulici. Na náměstí se v tu dobu bude vjíždět od autobusového nádraží a vyjíždět ulicí Lékárnickou v rohu náměstí,“ informovala mluvčí radnice Markéta Biková.

Jak to bude s možností zastavit či zaparkovat, to stavbaři upřesní operativně podle situace. Ve druhé etapě se práce přesunou na jižní stranu náměstí. V té době sem budou auta vjíždět ulicí Lazebnickou kolem kulturáku a pro výjezd mají podle okolností sloužit ulice Lékárnická a Smetanova.

Rekonstrukce má skončit 30. září a po celou dobu bude pro běžný provoz uzavřena Třebovská ulice - ta má sloužit pouze vozidlům stavby.

Pro obyvatele historického centra i pro zdejší obchodníky to bude zkouška trpělivosti. Problém budou mít s parkováním a zásobováním a očekávají také dramatické snížení tržeb.

Vrásky na čele dělá stavba například módnímu návrháři Luďku Hanákovi, jehož rodina má butik právě v Třebovské ulici a garáž v souběžné Školní, v níž se sice stavět nebude, ale vyjíždí se z ní přes Třebovskou.

„Vidím to na totální kalamitu. Velké obavy mám zejména o blížící se módní přehlídku Top Styl v domě kultury. Sjíždí se sem a v okolí kulturáku pokaždé parkuje kolem devadesáti aut. A auta štábu musí zastavit blízko vchodu, protože je nutné vystěhovat a zase nastěhovat například stojany s oblečením nebo světelnou konstrukci. Není možné vláčet to všechno několik set metrů. Jak to vyřešíme, zatím nevím,“ řekl Luděk Hanák.

Rekonstrukcí mají během půl roku projít všechny inženýrské sítě a povrch komunikací. Objeví se nová dlažba, nové osvětlení, lavičky a odpadkové koše. V sousedství morového sloupu bude stát z jedné strany bronzová kašna, ze strany blíž k radnici pak zůstane místo pro mobilní letní scénu na kulturní a společenské akce, letní kavárnu a řemeslné trhy. Parkovat se bude jen po obvodu a kolem náměstí se objeví nové stromy.

Výkopy pro inženýrské sítě budou pozorně sledovat archeologové z olomoucké společnosti Archaia. Ze všeho nejdřív se ale hned 2. dubna pustí do ručního výkopu v místě budoucí kašny, tedy v prostoru velkém čtyřikrát čtyři metry.

„Tam stavbaři zatím pracovat nebudou, takže jim nebudeme překážet. Najít bychom mohli středověkou či ranně novověkou dlažbu, žádnou stavbu asi ne, protože prostor náměstí byl vždy volný. Až se dostaneme na úroveň původního podloží, mohly by se objevit stopy slovanské osady z devátého století. Její existence byla potvrzena při stavbě sjezdu do Mohelnice z dálnice od Olomouce,“ řekl archeolog Tomáš Zeman.

Pokud by výkopy přinesly nějaký nečekaný archeologický objev, mohlo by to celou stavbu prodloužit a prodražit. Zatím se počítá s náklady 28 milionů korun, z toho téměř polovinu uhradí městu dotace.