„Vyrazil jsem s kamarády o posledních dvou víkendech na běžky do Chřibů a šlo o úžasný zážitek. Byla už vyjetá stopa od předchozích běžkařů, prostě ideální podmínky," pochváloval si Jan Karásek.

Ideální běžecká stopa v Chřibech ovšem nemusí být samozřejmostí.

„Napadne-li sníh, ihned se snažíme vyrazit do terénu upravit několik tras pro běžkaře. Pokud je mi ale známo, zřejmě se této aktivitě věnujeme v oblasti jako jediní," konstatoval starosta Kostelan na Kroměřížsku a zároveň předseda Sdružení pro podporu místních iniciativ Chřiby Jan Petřík.

Jeho muži upravují dle možností také zřejmě nejpopulárnější trasu z Bunče přes Brdo, Vlčák až k motorestu Samota u hlavní silnice I/50.

Jejich snaha se však potýká s nemalými problémy.

Běžkařské mapy máme, ale moc je nechtějí

„Do jisté míry nám situaci komplikuje těžba dřeva, nicméně naši práci ničí především čtyřkolkáři a turisté. Ti bohužel nějakou existenci běžkařské stopy vůbec nerespektují," posteskl si Jan Petřík.

Ani tyto komplikace je však neodrazují od toho, i nadále chystat v kopcích nedaleko Buchlova pro běžkaře ideální podmínky. Že to není nic snadného, ví například také Erik Večeřa, jenž bydlí přímo v sousedství tohoto hradu.

„Bohužel jsem před dvěma lety mašinu na tvorbu stopy se ztrátami prodal. Je pravda, že stopu by rád měl v zasněženém terénu téměř každý subjekt včetně obcí, ale na jejím financování se už nikdo nechtěl podílet," popsal své zkušenosti Erik Večera.

Ten několik let hloubil běžkařské stopy v Chřibech a zajížděl i do Bílých Karpat.

„My to stále děláme pouze amatérsky a to navíc až poté, co sněhu zbavíme obecní komunikace. Jít do toho profesionálně si zatím určitě netroufneme a to i kvůli dlouhodobým vrtochům zimního počasí," sdělil Jan Petřík.

Zahlceny dotazy na využití běžkařských tras nejsou prozatím ani turistická informační centra v regionu.

„Za poslední dva týdny jsme měli tak pět dotazů na možnosti běžkování v Chřibech," uvedl Jan Rybář z Turistického informačního centra v Buchlovicích.

„Běžkařské mapy pro turisty sice připravené máme, nicméně dotazy tohoto typu jsou u nás spíš výjimkou. Lidé se rozhodně častěji ptají na provoz lyžařských svahů," doplnila svého kolegu Jitka Zálešáková z Městského informačního centra v Uherském Hradišti.

Hřebenovka od Hodonína do Otrokovic

Turistická oblast Chřiby se rozkládá mezi Kyjovem na jihu a Otrokovicemi na severu.

Zhruba pětačtyřiceti­kilometrová běžkařská hřebenovka pohořím začíná u vlakového nádraží v Bohuslavicích na Hodonínsku a po překonání jednotlivých hřebenů končí u lávky pro pěší přes řeku Moravu u Otrokovic.

Její zdolání zabere na běžkách zhruba 8 hodin, překonává převýšení 360 metrů a nabízí 10 zastavení.

Lyžařské trasy jsou doplněny o velké informační tabule s mapami a fotografiemi významných míst v pohoří Chřiby, ale i o malé nástěnky, upozorňující na menší lokální zajímavosti v bezprostřední blízkosti. Po cestě je možné dělat přestávky také v odpočinkových altánech.

Mezi nejznámější zastávky patří například bývalá panská hospoda Vlčák s blízkou studánkou, motorest Samota, lesní penzion Bunč, či skalnaté útvary Komínky a Kozel.

Nepřehlédnutelnou dominantou je pak 24 metrů vysoká rozhledna na nejvyšším vrcholu Chřibů – Brdu (587 metrů nad mořem).

Rozhledna je funkční od roku 2004, nicméně v zimních měsících je uzavřená. Dalekých výhledů si z jejích ochozů mohou návštěvníci dopřát pouze od dubna do října.