Pachatelem je podle několika ověřených zdrojů Zdeněk Kovář, který bydlel s ženou v řadovém domku na sídlišti na okraji Uherského Brodu, zhruba kilometr od restaurace Družba.

Podle nepotvrzených informací byl psychicky labilní a měl zálibu ve zbraních.

Údajně se ale s žádnou duševní nemocí neléčil.

„Byl to podivín, neustále si na něco stěžoval. Z domu moc nevycházel a do hospody vůbec nechodil," prozradil Deníku jeden ze sousedů z ulice.

Po útoku se pachatel sám zastřelil. Policejní zásahová jednotka jej měla uvnitř objektu objevit bez známek života.

Mezi jeho oběťmi je sedm mužů a jedna žena. Další zraněná mladá žena je ve vážném stavu v nemocnici. 

Zatím neoveřené informace hovoří o tom, že všechny zabil střelou do hlavy, krátce poté, co vtrhnul do restraurace.

ČTĚTE TAKÉ: Brodské drama: Nevidím lékaře. To nevěstí nic dobrého

Podle ministra vnitra Milana Chovance muž poté, co zastřelil osm lidí telefonoval do Krimi zpráv televize Prima. Střelec měl podle ministra zbrojní průkaz.

„Pachatel, když se spojoval s televizí Prima, tak ten čin dokončil," řekl Chovanec v České televizi. 

Střelec televizi Prima podle jejích informací zavolal ve 12:56.

„Oznámil nám, že je v Uherském Brodě a ať za ním přijedeme. Snažili jsme se zjistit proč, co nám chce ukázat. Na to nám po chvilce odpověděl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanován a úřady to neřeší," popsal Pavel Lebduška z TV Prima telefonát, který trval zhruba čtyři minuty.

Pachatel poté reportérovi řekl, „že má pistoli, rukojmí a že se zařídí po svém."

Reportér se podle ČTK snažil hovor prodlužovat kvůli identifikaci, souběžně kontaktoval policii.

Pachatele bývalý policista Lebduška popsal jako „osobu psychicky zcela na dně".  „Muž byl podle mě pevně rozhodnutý, že to udělá," sdělil Lebduška .

Bezhlavě pálil v době oběda

Střelba se strhla v úterý asi hodinu po poledni. V restauraci padlo zhruba 25 výstřelů ze dvou zbraní.

„Dvaašedesátiletý muž z Uherského Brodu vstoupil do restaurace se dvěma střelnými zbraněmi v době oběda, kdy tam bylo hodně lidí. Ihned kolem sebe začal bezhlavě pálit," popsal už odpoledne starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Zásahová jednotka do budovy vtrhla kolem půl třetí.

Uprostřed příjezdové ulice Vlčnovská stál policejní vrtulník, další kroužil nad městem. Zastaven byl také provoz na blízké železniční trati mezi stanicemi Uherský Brod – Újezdec u Luhačovic.

Střelec se prý v restauraci zabarikádoval s rukojmími. Další střelbu bylo z objektu slyšet krátce po 14.30 hodině. Tehdy dovnitř vpadlo policejní komando z Brna.

Před akcí komanda odvezli postřelenou

Ještě před jeho zásahem odvezli záchranáři z místa postřelenou ženu.

„Vážně zraněnou jsme se dvěma střelnými poraněními převezli na ARO Uherskéhradišťské nemocnice. Se záchranáři komunikovala," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Vystřílel zásobník? 

„Prý tam nějaký šílenec vystřílel zásobník a teď tam drží rukojmí. Na křižovatce u hospody úplně zastavili dopravu, dokonce nad místem létá vrtulník. Po městě se mluví o tom, že v hospodě mohou být až čtyři mrtví. Je to hrůza," líčil záhy po střelbě Jan Ločárek z Uherského Brodu, který pracuje jen pár stovek metrů od místa činu.

Jedním z prvních, kdo se o dramatické situaci ve známé uherskobrodské hospodě dozvěděl, byl jen pár minut po palbě Vlastimil Šmíd, ředitel nedalekého Centra plaveckých aktivit Delfín.

„Kolem třinácté hodiny mi volala děvčata z naší pokladny, ať nahlásím střelbu z restaurace Družba, odkud právě doběhl nějaký muž, kterému se z místa podařilo uprchnout," řekl Deníku Vlastimil Šmíd.

O své známé měl v těch chvílích strach Lukáš Jurčička, majitel nedaleké restaurace Hospůdka Černá hora, která je od místa činu vzdálená asi dvě stě metrů.

„Pokoušel jsem se volat dvěma štamgastům, kteří chodí i ke mně, ale nezvedali mi telefon. V době, kdy se střílelo, tam měli být," řekl Deníku Lukáš Jurčička.

Zpravodajové Deníku