Dosavadní rekord překonali o třiačtyřicet kousků.

„Šlo mi to hodně špatně. Všechen ten kyslík a oxid uhličitý v pivu na mě byl fakt moc. Byla jsem ním úplně přeplněná, teď jsem přibrala asi tři kila," podělila se s bezprostředními dojmy ze štafety Kateřina Pejchalová. Třiadvacetiletá Šumperanka byla jedinou ženou, která našla odvahu bojovat v týmu pivařů mladších třiatřiceti let.

„Přemluvili mě, abych do toho šla, navíc jsem chtěla překonat rekord. Pivo mi chutnalo, bylo moc dobré," dodala.

Proti padesátce mladých se v pátek 7. června večer postavil v Pavlínině dvoře stejný počet příznivců pěnivého nápoje starších třiatřiceti let.

Ostřílení pivaři se nakonec ukázali jako vytrvalejší a za vydatného povzbuzování desítek přihlížejících dokázali zdolat 215 půllitrů. Mladší vyzyvatelé za nimi zůstali pozadu o více než čtyři desítky kousků.

„Pivo musí mít správnou teplotu. Musí být správně načepované, mít čtrnáct, patnáct stupňů a nesmí mít moc bublinek. Zrovna za kolegu jsem vzal pivo, které přinesl přímo od pípy a neudělalo mi moc dobře," přiznal organizátor Red Rat Reces Festu Petr Hradil, který zároveň jako soutěžící pivní štafetu zahajoval.

Zvrtlo se to, klepala se mi kolena

Při páteční akci spolu s dalšími desítkami lidí překonával rekord, který na stejném místě vznikl zhruba před deseti lety.

„Psalo se o tom na celém světě a už se ho pokusila překonat spousta týmů. Nikdy ho nikdo nezdolal. Je to smutné, ale když uděláme pivní rekord, nikde na světě ho nepřekonají," řekl Hradil.

„Myslím, že dnešní rekord překonatelný je, ale všechny týmy to budou mít hrozně těžké. Tak doufáme, že jediný, kdo dnešní rekord zdolá, budeme opět my," věří Hradil.

Největší pivní štafeta na světě nebyla jedinou soutěží, kterou organizátoři pro návštěvníky recesisticko-zábavného večera v centru Šumperku uspořádali. Připraveny byly například soutěže jedlíků nebo klání v lezení na pivní přepravky.

„Myslím, že se to zvrtlo na tom, že se mi v tu chvíli klepala kolena. Jak to začne rezonovat, je konec. Když jsem stál na tenké hraně přepravky jen na kousku nohy, začaly se mi nohy klepat," popsal zlomový okamžik před zhroucením věže z beden Jaromír Frank. Na sebe dokázal navršit čtrnáct přepravek.