Třezalka tečkovaná roste poměrně hojně na lukách a stráních, vybírá si slunná stanoviště a není příliš náročná na půdu. Dobře ji lze pěstovat i na zahrádce. Mezi části, které nejčastěji využijeme, patří její nať a květ. Olej z květů třezalky pomáhá hojit rány, působí protizánětlivě a dokáže také tlumit bolest. Dobře zabírá i na bolavé bříško u kojenců a nemluvňat.

Krterk na zahradě. Čím škodí a čím prospívá?
Chcete se zbavit krtka? Poradíme vám

Čaj z kvetoucí natě i s květy působí jako účinné přírodní antidepresivum, které u slabších forem nemocí může dokonce nahradit léky. Dobře působí na celkové zklidnění organismu, zlepšení nálady a uvolnění. Koupel s odvarem z natě pomůže k regeneraci především sportovcům, přispívá ke zmenšení bolesti svalů a jejich uvolnění. Odvar lze použít také na popáleniny, opaření či spálení od slunce.

Olej svatého Jana
Květy třezalky dobře napěchované v uzavíratelné lahvi zalijeme 1 l panenského olivového, mandlového či slunečnicového oleje. Důkladně protřepeme, případně přidáme olej, aby květy byly zcela potopené. Láhev necháme na sluníčku alespoň tři týdny, ale můžeme i déle, dokud směs nezíská tmavě červenou barvu. Pak tekutinu přecedíme, slijeme ji do tmavých lahviček a používáme podle potřeb k mazání. Olej lze využít i jako přísadu do aromalampy.

Čaj pro dobrý spánek
Kvetoucí třezalkovou nať nasekáme na drobné kousky, 2 lžičky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme luhovat 10 až 15 minut. Poté scedíme a mírně zchladlý nápoj vypijeme chvíli před spaním.

Akné by se nemělo vymačkávat na sílu, mohou po něm zbýt jizvy. Vyzkoušejte bylinkové obklady.
Bylinková zahrada proti akné. Na pleť zabírá pampeliškový kořen i kopřiva

Relaxační koupel
Připravíme si 4 až 5 hrstí nahrubo nasekaných listů a květů třezalky a vsypeme je do 4 l vroucí vody. Necháme přejít varem, odstavíme a necháme asi 1 hodinu luhovat. Pak tekutinu přecedíme a vlijeme ji do vany napuštěné teplou vodou. Pro zesílení vůně a uklidňujícího efektu můžeme přímo přihodit několik čerstvých květů. Koupel by měla trvat asi 15 až 20 minut, poté si dopřejeme ještě přibližně stejný čas v klidu.

ČASOPIS RECEPTÁŘ