Legenda polské kinematografie a držitel prestižních ocenění z přehlídek v Cannes a Benátkách uvedl v sobotu večer v kině Metropol svůj nejnovější snímek Persona non grata. „Tento film stejně jako všechna má předchozí díla, ke kterým jsem si napsal i scénář, vychází ze skutečných událostí a je inspirován skutečnými postavami. Měl připomenout výročí odborového hnutí Solidarita a poohlédnout se za našimi dosavadními úspěchy i nezdary. Chtěl jsem v něm především ukázat, že každý, kdo žije veřejným životem, se nemůže vyhnout lži,“ přiblížil Zanussi.

Filmař v roli herce


Jednu z hlavních rolí si v jeho posledním filmu zahrál i režisérův kolega, slavný ruský filmař a držitel Oscara Nikita Michalkov. „Já sám nerad hraji ve filmech, ale rád přemlouvám jiné tvůrce, aby se objevili právě v mém snímku. Na Michalkova jsem myslel už při vzniku scénáře, ta postava mu byla napsaná na tělo. Právě v Rusku měl můj film mimořádný komerční ohlas. Zajímavé bylo, že zatímco Poláci mi říkali, jak jsem to těm Rusům pořádně nandal, tak mí ruští známí se naopak divili, jak jsem mohl natočit tak protipolský film,“ prozradil režisér.

Zanussi má velmi dobrý přehled o současné české kinematografii. Zná snímky Svěráka, Hřebejka i Menzela. „Oproti nám máte tu výhodu, že dokážete natáčet „prostřední“ filmy. My vyrábíme buď hanebné komerční tituly, nebo naopak ty velmi rafinované, kterým rozumí jen pár diváků. Naopak takový Kolja je ideálním příkladem filmu, který zaujal jak masového diváka, tak kritiku. Co se týká samotné výroby, máme v Polsku mnohem větší podporu ze strany státu. Ročně u nás vznikne asi sto nezávislých titulů a přibližně třicet velkorozpočtových,“ srovnal Zanussi.

Nefunkční monogamie


Vzácný festivalový host zavzpomínal také na svého dlouholetého spolupracovníka, slavného skladatele Wojciecha Kilara, který před nedávnem oslavil pětasedmdesátiny. Jeho hudba se objevila i ve filmech Romana Polanského, Andrzeje Wajdy, Francise Forda Coppoly či Jane Campionové. „Náš vztah je založený na jednostranné monogamii. Já jsem mu pořád věrný a on mě přitom neustále podvádí s jinými,“ řekl Zanussi s úsměvem a dodal: „Wojciech je velmi duchovně založený člověk, což se příliš neslučuje se světem, v němž se pohybuje. Významně se například angažuje v charitě, ale nikdy o tom veřejně nemluví,“ vyzdvihl Zanussi.

Kromě snímku Persona non grata uvedl polský režisér v Olomouci i jeden ze svých starších titulů Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou. Během své návštěvy se rovněž setkal s primátorem Statutárního města Olomouce Martinem Novotným.