Ve dnech 4. – 7. července se v Náměšti na Hané představí rovněž ti nejlepší z celkového počtu čtyř set uchazečů o tradiční festivalovou cenu Krteček. Také letos dokázali organizátoři zajistit vystoupení nejvýznamnějších osobností žánru počínaje legendami typu Roberta Křesťana, Pavla Žalmana Lohonky, Jana Nedvěda či Fleretu s Jarmilou Šulákovou a konče letošními držiteli hudební ceny Anděl, duem Žamboši.

Přijedou téměř všichni


„Zahrada patří k těm pár festivalům, kde návštěvník dostane z daného žánru prakticky všechno. Mnohem snažší je zmínit, kdo nepřijede – Nohavica, protože na hudební přehlídky nejezdí, Radúza, protože je těhotná, a Plíhal, který si právě užívá roční pauzu. Ale na druhou stranu se nám podařilo získat Čechomor, i když jen prostřednictvím zpěváka Franty Černého,“ pochlubil se dramaturg Michal Jupp Konečný. Hudebník a příležitostný herec František Černý bude patřit k hlavním hvězdám úvodního festivalového dne. Kromě skladeb své domovské kapely představí i sólovou tvorbu. „Každý rok se Zahrady soukromě účastní jako návštěvník a letos se rozhodl, že si zde i zahraje. Sami jsme zvědaví, s čím přijde,“ přiznal Konečný.

Velkou událostí bezesporu bude i koncertní návrat písničkáře Jana Nedvěda naplánovaný na čtvrtek 5. července. Zpěvák a kytarista, který se poslední dobou objevoval spíše v bulvárním tisku, zavzpomíná s kapelou Poklad na své působení v Brontosaurech a Spirituál kvintetu. „Mám radost, že se dal zase dohromady a opět věnuje většinu času muzice,“ svěřil se dramaturg.

Balkánská dechovka z Moravy


Tajným tipem pořadatelů je pak znojemská jedenáctičlenná skupina Burana Orfchester, která vznikla teprve vloni a má už na kontě debutové album Nas mnogo. „Když jsem je slyšel poprvé, hned mě napadlo: proč sem vozíme balkánské dechovky z Rumunska nebo Srbska, když přitom u nás máme něco tak úžasného? Pro mě osobně patří tahle kapela k největším objevům roku,“ zhodnotil Konečný.

Stejně jako v předchozích ročnících i tentokrát uvedou náměšťský festival takzvané Předzahrady v Olomouci, Drahanovicích, Šternberku a nově také v Lipníku nad Bečvou. Na olomouckém Horním náměstí vystoupí ve středu 4. července od 15 hodin skupiny A. M. Úlet, Marien či loňští vítězové Krtečka, šternberská formace 16 strun a šmytec.