Zatímco v minulých měsících bylo hodně těžké se do Náměště dostat kvůli rozkopaným vozovkám, nyní už by mělo být všechno jinak.

„Dnešním dnem se dopravní situace v Náměšti pozitivně změní. Po kolaudačním řízení krajských komunikací budou všechny dosud uzavřené cesty průjezdné. Jediné omezení čeká motoristy na silnici ve směru na Senici, která je uzavřená kvůli opravám mostu,“ uvedla ve středu starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

PředZahrada přiblížila festival

Ostravská skupina Dobrá poloha otevřela ve středu večer ve Šternberku festival Zahrada. Největší folkovou přehlídku v zemi, jejíž dvacátý ročník začne dnes naplno v Náměšti na Hané, předznamenaly ještě koncerty v Lipníku nad Bečvou a Drahanovicích.

Jeden z klášterních sálů ve Šternberku zaplnilo téměř sto diváků. „Líbí se nám tahle hudba. Jsme hlavně zvědaví na bluegrassové BlueGate. Tyhle PředZahrady jsou skvělé. Děkujeme pořadatelům, že je pro nás dělají,“ řekl šestatřicetiletý Miroslav Záhora ze Šternberka, který vzal i své dva syny.

Další z místních, Dana Buchtová, chodí na PředZahradu každý rok. „Nádvoří kláštera má svou krásnou atmosféru,“ podotkla Buchtová, která se nejvíc těší na Nezmary v Náměšti.

PODÍVEJTE SE NA PROGRAM ZAHRADY 2009

Nejvíce láká Nohavica

Její kamarádka Bedřiška Vaissová je zase zvědavá na Jarka Nohavicu, hlavní hvězdu festivalu. Právě díky ní zaznamenali organizátoři velký zájem o třídenní permanentky.

Úspěch šternberského publika sklidilo včera trio Žamboši. Přivezlo si s sebou nové album s názvem Přituhuje. „Pro nás je to tradiční festival. První, co se mi vybaví, jsou přátelé a známí, které máme rádi,“ popsal Jan Žamboch.

V samotné Náměšti, kde ode dneška do neděle vystoupí přes 150 interpretů, stálo včera už kolem padesáti stanů. „Jsou tam i nějací kytaristé, pěkně se to tady hemží. A areál vysychá,“ hlásil včera dramaturg Michal Konečný.

Šuláková bude slavit, lidé tančit

Velkým lákadlem čtvrtečního večera bude koncert i oslava osmdesátin Jarmily Šuláková. Zahraje však taky Wabi Daněk nebo Jaroslav Samson Lenk. Potom čeká diváky taneční noc. „Je to novinka, aby se lidé rozparádili. Někdo chce zpívat a někdo zapařit,“ vysvětlil Konečný.

Další z novinek je nová scéna Terasa nad Amfiteátrem, která nahradila pódium na Radnici. Návštěvníci tak budou mít dění soustředěné do jednoho místa kolem tábořiště. „Nemusejí nikam přebíhat, všechno budou mít na dostřel,“ doplnil Konečný.

Václav Koblenc, Linda Lešikarová