Na soubor skic narazili při inventarizaci muzejních sbírek.

Objev považují za vzácný. Nikdo totiž nečekal, že by se mohl ještě najít tak rozsáhlý soubor Winterhalderových neznámých děl. Barokní kresby si veřejnost prohlédne v dubnu příští rok.

Jen necelý půlrok po skončení velké výstavy Olomoucké baroko zavládla v olomouckém vlastivědném muzeu barokní nálada znovu. Rozměrné muzejní sbírky totiž vydaly vzácný poklad.

Při inventuře odborníci narazili na třicet devět volně ložených kreseb zabalených v novinovém papíře. Po důkladném prozkoumání vyšlo najevo, že jde o díla z pozůstalosti jednoho z nejvýznamnějších moravských malířů druhé poloviny 18. století Josefa Winterhaldera ml.

„Neznámé kresby obsahují několik návrhů a skic pozdějších děl, kterými Winterhalder zdobil kostely a kláštery. Také je tam několik studií, případně kopie děl jiných malířů. Na některých jsou autorovi rukopisné poznámky, což nám pomáhá rozšířit znalosti jeho díla,“ popsal objevitel kreseb Tomáš Valeš, který působí na Akademie věd České republiky jako historik umění a přední znalec Winterhaldero­va díla.

Kromě črtů moravského autora se v souboru našla také jedna neznámá kresba, která podle všech indicií pochází z ruky předního rakouského malíře Paula Trogera.

„Nejspíše tvořila také část Winterhalderovy pozůstalosti. Troger byl totiž jeho učitelem. Už vzbudila pozornost odborníků ze zahraničí,“ vysvětlil Filip Hradil, vedoucí Historického ústavu VMO.

Cena? 8-9 milionů

Soubor obsahuje i další díla prozatím neurčených autorů z přelomu 18. a 19. století. V odborné rovině má nevyčíslitelnou cenu.

„Pomůže nám totiž poznat lépe Winterhalderovo dílo. Je vzácná také svou kvalitou a kvantitou. Hodnotnější je o to víc, že nikdo z expertů neočekával, že se ještě dá objevit tak velká sbírka barokních kreseb,“ doplnil Hradil.

Jedna ze známých Winterhalderových skic se nedávno objevila ve vídeňské galerii Albertina na aukci zhruba za šest a půl tisíce eur, takže se dá materiální hodnota nalezeného souboru určit vcelku přesně.

„Pohybuje se kolem sedmi až osmi milionů korun. Nemáme v plánu ji nabízet do aukcí,“ ujistil Břetislav Holásek, ředitel muzea.

Muzeum otevře nový vchod i výstavu nálezu

Vzácnou sbírku si tak budou moci lidé prohlédnout v dubnu nebo v květnu na speciální výstavě. Kromě toho muzeum otevře i nový vchod a další stálé expozice.

„Výstava vzácných kreseb bude přístupná zhruba měsíc,“ uvedl Holásek.

Cenný objev se podařilo najít díky tomu, že se sbírky muzea inventarizují a stěhují do nově opravené depozitární budovy. Vzhledem k tomu, že jejich velikost přesahuje milion položek, očekávají pracovníci muzea, že nepůjde o poslední významný nález.