Tuto slavnou událost v dějinách města chce Olomoučanům připomenout výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO). „Je to kulaté jubileum a myslíme si, že je nutno ho připomenout. Je to přímo povinnost,“ uvedl Radim Himmler, autor scénáře výstavy, na které je téměř sto exponátů. Většina z nich pak pochází ze sbírek VMO.

Výstava je členěna do tří oddílů. V ústřední části nazvané Pevnost Olomouc a její obléhání získá návštěvník informace o budování tereziánské pevnosti a o průběhu obléhání Olomouce v kontextu sedmileté války.

Druhá část nazvaná Odměna úspěšným obráncům se věnuje osobnostem, které byly vyznamenány za zásluhy o obranu města.

„Třetí část výstavy pojednává o střeleckém spolku, který se aktivně podílel na obraně olomouckých hradeb a pak se stal pořadatelem každoročních oslav vítězství nad Prusy. Protože vrcholem oslav byly střelecké závody, tak nám vznikla pozoruhodná galerie střeleckých terčů,“ pokračoval autor výstavy.

Ve středubyla výstava v 17 hodin slavnostně otevřena a bude otevřena do 3. srpna. Výstavě však bude také v pátek 30. května věnována Muzejní noc.

„Noc v muzeu bude zahájena přednáškou Jiřího Fialy o pruském obléhání Olomouce. Na ni naváže Musica variata, která představí hudbu pruského královského dvora,“ uvedla mluvčí VMO Renáta Fifková.

Návštěvníci Muzejní noci se dočkají například husarské jízdy trakařem po překážkové dráze nebo dalších soutěžních disciplín. Vojáci předvedou bojové potyčky z období sedmileté války a milovníci hudby ocení ukázky z hanácké opery 18. století O Landeborkovi.