O tom, že Vasarelyho tvorba je dodnes atraktivní, se lidé mohou přesvědčit na výstavě, která bude v olomouckém Muzeu moderního umění zahájena 15. listopadu. „Pro Muzeum moderního umění je výstava Victora Vasarelyho nejdůležitějším projektem letošního roku. Jedná se po dlouhých letech o první profilovou prezentaci zakladatele Op-Artu u nás. Z pécského Vasarelyho muzea se podařilo zapůjčit kolekci čítající více než devět desítek děl - obrazů, grafik, soch, tapisérií a multiplů,“ uvedl mluvčí Muzea moderního umění Petr Bielesz.

O významu akce i v kontextu visegrádské spolupráce svědčí i fakt, že záštitu nad výstavou převzali ministři kultury České republiky a Maďarska. Na olomoucké výstavě bude mimo jiné k vidění i jedinečná dvoumetrová tapiserie Zebry z roku 1939.

„Zebry představují typickou a působivou ukázku Vasarelyho prvního pařížského období. Zebra má v prvé řadě za cíl vytvořit iluzorní prostor, zachytit vír, vzájemně propojené zvlněné tvary. Její sladěné a pevně určené linie spolu s jasně oddělenými plochami bílé a černé znamenají nový počin na cestě k vrcholnému období Op-Artu,“ řekl József Sárkány, spoluautor výstavy a ředitel Vasarelyho muzea v Pécsi, které Muzeu umění Olomouc exponáty zapůjčilo.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika