Řadou ocenění na mezinárodních festivalech se může pochlubit jeden ze znamenitých hostů festivalu, slovenská interpretka Bernardetta Šuňavská.

„Kritériem pro to, aby byl hudebník na festival přizván, je absolvování varhanního oddělení akademie a také to, aby získal cenu na alespoň jedné velké mezinárodní soutěži a často koncertoval na světových akcích. Musím se přiznat, že když jsem viděl seznam ocenění a vystoupení Bernadetty, tak šlo o čtyři plné papíry, což mi vyrazilo dech. Jde o jednu z nejnadanějších a nejvýraznějších mladých tváří,“ vyzdvihl prezident a dramaturg přehlídky Antonín Schindler.

Dalším z dvojice zahraničních umělců, které varhanní festival letos do Olomouce přiveze, je rakouský hudebník Gunther Rost, který zahraje v pondělí 7. září.

MEZINÁRODNÍ VARHANNÍ FESTIVAL 2009

Chrám sv. Mořice v Olomouci vždy v 19.00 hodin

3. září – Irena Chřibková
(M. Kabeláč, J. S. Bach, L. Vierne), spoluúčinkují členové Moravské filharmonie, dirigent Petr Šumník
7. září – Gunther Rost
(J. S. Bach, L. Vierne, M. Dupré)
10. září – Jaroslav Tůma
(J. S. Bach, Z. Pololáník, M. E. Bossi)
14. září – Bernadetta Šuňavská (J. S. Bach, L. Janáček, D. Scarlatti)
17. září – Tomáš Thon a Schola Gregoriana Pragensis
(pocta „Petru Ebenovi“) um. vedoucí souboru David Eben

Předprodej vstupenek v Infocentru v podloubí radnice na Horním náměstí nebo večer před koncertem u chrámu sv. Mořice.
Více k festivalu na webu Moravské filharmonie

Sérii koncertů zahájí ve čtvrtek večer v chrámu sv. Mořice česká varhanice Irena Chřibková, která v pražské bazilice sv. Jakuba sama před třinácti lety založila jiný Mezinárodní varhanní festival.

Do Olomouce přijede zahrát mimo jiné i skladby Miloslava Kabeláče – jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 20. století.

Chřibkovou během jejího zítřejšího koncertu navíc doprovodí členové Moravské filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka.

„Jedním z cílů festivalu je přinášet publiku hodnotné skladby českých skladatelů, kteří píší i pro varhany,“ uvedl Schindler.

Dalšího z nich – brněnského skladatele a varhaníka Zdeňka Pololáníka – přiblíží příští týden Jaroslav Tůma, který koncertuje po celé Evropě a zajíždí i do Ameriky, Japonska Mongolska či Singapuru.

Nedožitou osmdesátku skladatele Petra Ebena zase ve čtvrtek 17. září připomene závěrečný koncert festivalu s podtitulem „Pocta Petru Ebenovi“.

Na něj navíc do Olomouce přijede i soubor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena. Soubor, který je považován za přední interprety středověké duchovní hudby, doprovodí varhaník Tomáš Thon.

Novinkou oproti minulým ročníkům je tento rok zvýšené vstupné.

„Letos jsme opravdu přistoupili ke zvýšení vstupného. To bylo stále stejné, a to už od roku 1994, tedy celých patnáct let,“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Vladislav Kvapil.

Návštěvníci tak zaplatí sto padesát korun. Studenti, důchodci, abonenti Moravské filharmonie a Spolku pro komorní hudbu pak zaplatí snížené vstupné ve výši sedmdesáti korun.

„Myslím si že to nejsou žádné závratné částky, zvláště když návštěvník uváží, že kvalita koncertů tuto cenu několikanásobně převyšuje,“ doplnil Kvapil.

Varhanní festival oslavil loni své jubileum – na olomoucké půdě vítal přední české i zahraniční varhaníky již počtyřicáté.

„Loňský jubilejní ročník, právě proto, že byl čtyřicátý, byl zaměřený na to nejlepší z interpretace barokního umění (přijeli sem i umělci z Francie a Nizozemí, pozn. redakce). I letos jsme však pro posluchače připravili mnoho zajímavého, co se týče interpretů i repertoáru,“ uzavřel Kvapil.