Yes v Olomouc zahájí evropské turné, před koncertem dokonce bude mít pronajatý koncertní sál, kde nazkouší svůj repertoár. Podle Josefa Kořenka z pořadatelské agentury jde o obrovské štěstí, že Olomouc uspěla mezi tolika evropskými destinacemi.

„Skupina Yes zde bude mít tříhodinový exkluzivní koncert. Doprovodný program a zajímavosti k němu zveřejníme v půlce září na samostatné tiskové konferenci,“ sdělil Kořenek.

Z klasické sestavy skupiny, jak ji známe od alba Close To The Edge z roku 1972, už v sestavě sice zbyli pouze kytaristaHowe, basák Squire a bubeník White, nicméně další náhrady jsou plnohodnotné. Klávesistu Ricka Wakemana zaskočil jeho syn Oliver a za Andersona bude zpívat novic Benoit.

Tenpřišel už při výročním turné skupiny a onemocnění legendárního pěvce, cožAndersona natolik rozlítilo, že už s kapelou nechce mít nic společného, nicméně hlas má Benoit velmi podobný a ohlasy z amerických koncertů jsou na něj pozitivní.

Pořadatelem festivalu je agentura Petarda Production, která jej plánuje ve spolupráci a pod záštitou primátora.

„Je to pro nás pár hodin stará informace. Jsem rád, že si skupina vybrala pro nazkoušení a zahájení turné právě Olomouc. Kromě toho, že jde o kulturní událost sezóny, se dostáváme do rodiny nejvýznamnějších kulturních destinací Evropy, které turné hostí. K dalším zastávkám patří Paříž, Londýn, Mnichov či Dublin,“ reagoval primátor města Martin Novotný.

Primátor: Je to splátka dluhu

„Jde o jeden ze způsobů, jak postupně vracet Olomouc na kulturní mapě Evropy na místo, které si vzhledem k tradici, množství a atraktivitě památek zaslouží. Zároveň jde o jednu z forem podpory cestovního ruchu a propagace města, protože festival má potenciál přitáhnout nejen olomoucké, ale i širší domácí a zahraniční publikum. V neposlední řadě jde o splátku dluhu mnoha generacím olomouckých fanoušků rockové hudby, kteří v době komunismu neměli možnost vidět na živo své hvězdy,“ komentoval primátor.

Skupina se publiku představila před více než čtyřiceti lety. Během své dlouhé kariéry předefinovala hranice rockové hudby. Proslavila se hlavně svými live koncerty.

V pověstném londýnském klubu The Marquee Club si zahráli například s Jimi Hendrixem a Pink Floyd. Za čtyřicet let prodala skupina Yes více než třicet milionů alb po celém světě a svými dynamickými instrumentálními skladbami a zajímavými texty si získává stále nové příznivce.