V Olomouci, s prvními březnovými dny opět rozkvetlo Japonské jaro, měsíc japonské kultury a umění potrvá do 27. března.

V hanácké metropoli se koná už po sedmé.

„Oproti minulým ročníkům, jsme příchozím chtěli dát opět něco nového. Takže letošní rok není v nabídce například kaligrafie, ale Sumei, což je umění japonské malby. Také jsme do programu dali víc workshopů, aby byl interaktivnější a lidé tak měli větší možnost se s japonskou kulturou sblížit," uvedla Veronika Meravá, předsedkyně Japonského klubu v Olomouci.

Poznamenala, že původně bylo Japonské jaro akcí určenou především studentům, kteří se s kulturou této země chtěli seznámit podrobněji.

„Postupně to ale dosáhlo takové popularity, že k nám chodí i široká veřejnost," řekla.

A právě tu by pozvala na čajový obřad, který se bude konat 11. a 12. března od 18 a 19 hodin v olomoucké čajovně Wabi.

„Je to přednáška s ukázkou. Takže ti, kteří se ho zúčastní, mohou sledovat přípravu čaje, mohou jej i ochutnat. Provázet je bude slečna, která přípravu čaje v Japonsku studovala a přesně jim ukáže, co se jak dělá," přiblížila podobu akce Meravá.

Ve středu 13. března by pozvala na workshop věnovaný Sumie.

„To je jakási krajinomalba podobná kaligrafii," poznamenala s tím, že by si lidé neměli nechat ujít ani ochutnávku jídla.

„To je už tradiční akce, kdy je možné ochutnat různé dobroty z japonské kuchyně. Zajímavé jsou ale určitě také další workshopy s origami nebo třeba japonskými šachy GO. Japonské jaro pak zakončí 27. března koncert skupiny Jumping drums," popsala předsedkyně klubu.

Upozornila, že některé akce jsou však kapacitně omezené a na workshopy zůstává posledních několik lístků. Je tak lepší si koupit vstupenky dopředu.

Tam, kde není kapacita omezená, mohou lidé vstupné koupit přímo na místě.

„Pokud by někde na limitovaných akcích zůstalo volné místo, určitě o tom budeme informovat na našich stránkách www.japonskyklub.cz , kde je i podrobný program," doplnila Veronika Meravá.