Projekt připravený k 60. narozeninám Muzea umění provede diváky výtvarnou kulturou od antiky až do těchto dnů, a to přes díla opravdu světových místrů.
Návštěvníci si jej budou moci prohlédnout od 26. října 2012.
„Výstava se uskuteční v pěti prostorách: staré umění bude vystaveno v Arcidiecézním muzeu, v Muzeu moderního umění se rozvinou expozice výtvarné kultury 19. století, první a druhé poloviny 20. století a konečně i dokumentační část, tedy pokus načrtnout v jediném sále zásadní okamžiky z dějin olomouckého sběratelství umění, mecenátu, muzeí a galerií," přiblížil náplň jubilejní výstavy ředitel muzea Pavel Zatloukal.
Během procházky mezi stovkami skvostů mohou návštěvníci narazit na taková malíře, jakými jsou například Tizian, van Dyck, Myslbek, Filla, Gutfreund, Sýkora, Warhol a řadu dalších.
Orientaci v tématu navíc muzeum usnadňuje bohatým doprovodným programem, obsáhlým katalogem nebo brožurou, která poslouží jako bedekr po nejvýznamnějších exponátech.
Od Tiziana po Warhola. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Originál od Tiziana
Oddíl starého umění bude vystaven v Arcidiecézním muzeu. Jeho klenotem je bezesporu Tiziánův obraz Apollón a Marsyas. Na něm je zachyceno, jak pyšný satyr Marsyas prohrává z bohem Apollonem souboj ve hře na píšťalu a podle dohody je stažen z kůže.
Obraz byl do Olomouce zapůjčen z arcibiskupské obrazárny v Kroměříži a o jeho exkluzivitě svědčí i to, že byl pojištěn řádově na několik stovek milionů korun.
Větší část výstavy se však odehrává v Muzeu moderního umění, kde návštěvníci najdou poklady ze sbírek umění 19. a 20. století a současné výtvarné kultury.
„Umění 19. století představíme v širokém záběru, počínaje klasicismem přes romantismus, biedermeier, realismus a akademickou malbu až po snový symbolismus. Zastoupena budou například díla Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise, Antonína Chittussiho, bratří Mánesů nebo Josefa Václava Myslbeka. Vystavíme také například alba grafických listů z přelomu 18. a 19. století z Francie a Německa," vyjmenovala kurátorka Jana Hrbáčová.
Jedním z vystavovaných autorů je i španělský malíř Oscar Domínguez, jehož obraz Revoluce se vztahuje přímo k Olomouci.
Samotný Domínguez napsal na zadní stranu plátna vzkaz „budoucí galerii města Olomouce". Obraz však v minulém století putoval kvůli politické situaci do železného srdce republiky – Ostravy. V současné době už nápis neexistuje.
Tiziánův obraz Apollón a Marsyas
Dva roky práce
Největší výstavní sál v Muzeu moderního umění – Trojlodí – je vyhrazen pro umění druhé poloviny 20. století a současnosti.
„Poválečnou a soudobou výtvarnou kulturu přitom nemapujeme plošně, na základě dobových tendencí. Její vývoj představujeme na vybraných dílech mimořádných osobností včetně zahraničních tvůrců a autorů z oblasti art brut," naznačil kurátor této části výstavy Ladislav Daněk.
Jedním z mnoha vystavovaných děl je instalace Spirála Stanislava Zippeho, která je umístěna v zatmělé místnosti nasvícené UV zářením a v rámci prohlídky vzbuzuje velmi originální dojem.
Výstava Od Tiziana po Warhola se podle ředitele muzea Pavla Zatloukala svým významem a rozsahem rovná dosud nejnáročnější výstavě – předloňskému Olomouckému baroku.
„Projekt připravujeme nepřetržitě dva roky. Naplno zaměstnal téměř všechny zaměstnance muzea. Také proto chci věřit, že výsledek našeho úsilí najde pozitivní odezvu u veřejnosti," řekl Pavel Zatloukal.
Vernisáž k výstavě začíná ve čtvrteks v 18.30 hodin v Muzeu moderního umění v Olomouci. Každou středu a neděli je pro veřejnost přístupná zdarma, během dalších dnů je vstupné 50 korun.
Plastika Davida Černého
Kristýna Kovaříková