O týden později pak Višňový sad slavnostně zahájí 17. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora.
Hra se na olomoucké jeviště vrací téměř po šedesáti letech a režisér Michael Tarant se jí snažil dát současnější rozměr.
„Inscenujeme Čechova v jednadvacátém století a snažíme se ho číst dnešníma očima. V současné střední Evropě chybí úcta k předkům a k tradicím. Historické stavby nahrazují moderní obchodní střediska bez zeleně a stromů stejně tak, jako ve hře nakonec padne krásný sad kvůli podnikatelskému záměru," vysvětlil Tarant.
Čechov se ve svým hrách často zabývá zkoumáním tajemných zákoutí lidské duše a nejinak je tomu i ve Višňovém sadu. Hra začíná návratem šlechtičny Raněvské z Paříže na své panství, které je zadluženo a půjde do dražby. Statek má být prodaný i s krásným višňovým sadem, na němž šlechtična tolik lpí. Ona i její bratr si odmítají připustit hrozící zkázu a nechtějí se rozloučit s minulostí.
"Autor byl ve svých hrách velmi kritický, ale nikdy destruktivní. Ve Višňovém sadu zachycuje rozpad epochy, konec určitého času. Postavy ve hře touží po lásce a životním štěstí, ale s naplněním života se míjí, tápou a nevědí si rady," popsal režisér Tarant.
První setkání s Čechovem
O jedinečnosti hry svědčí i její herecké obsazení.
V hlavní ženské roli Raněvské se objeví populární pražská herečka, někdejší členka Divadla Semafor Jana Paulová.
Alternovat ji bude členka olomoucké činohry Naděžda Chroboková-Tomicová.
„Spolupráce s mým přítelem a spolužákem Michaelem Tarantem a zdejším souborem si velice cením. Je to pro mě velká výzva. Všichni jsou na mně milí a moc si to tady užívám," uvedla herečka Jana Paulová.
„Vyšli jsme vstříc našim divákům, kteří si přáli, aby s olomouckým souborem častěji spolupracovali hosté zvučného jména. V případě Jany Paulové jsme využili renomé a kontaktů Michaela Taranta. Jsem velmi rád, že paní Paulová s nabídkou zahrát si v Moravském divadle souhlasila," uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Josef Podstata.
Pro obě dámy jde přitom o první jevištní setkání s Čechovem.
„Jeho hry jsou nádherné, ale těžké. Višňový sad jsem viděla v různých režiích, doufám, že naše verze diváky zaujme, bude pro ně aktuální a přitom nepopře Čechova," uvedla Naděžda Chroboková-Tomicová.
Kubes hrál Trofimova už v Praze. Jinak
V roli věčného studenta Trofimova se představí Petr Kubes, který stejnou roli ztvárnil před patnácti lety v inscenaci Městských divadel pražských.
„Tehdy jsem hrál Trofimova jako kluka, který věří tomu, co říká. Naše současné pojetí je jiné, postavu vnímám s nadhledem, určitou sebereflexí a ironií. Čechovovy hry jsou pro mě stále aktuální. Ve své době byl jiný, originální, psal o výjimečných věcech," zdůraznil Kubes.
K přípravě inscenace přizval režisér Tarant výtvarníka Tomáše Moravce a hudebního skladatele Vladimíra Franze.
„Chtěl jsem, aby scéna a hudba nebyly popisné. Mají mít v sobě určitou metaforičnost. Mají se proměňovat v čase a je v nich obsaženo fátum višňového sadu," dodal režisér.
Páteční premiéra začíná v Moravském divadle Olomouc v 19 hodin. Znovu ji divadlo uvede 10 května v rámci zahájení 17. ročníku mezinárodního festivalu Divadelní Flora.