Provozovatel kina, Výchovně vzdělávací centrum, a radnice připomínají návštěvníkům milníky z historie kinosálu a fanouškům stříbrného plátna nabídnou za symbolickou částku premiéry týdne. „Rádi bychom nalákali diváky, kteří u nás ještě nikdy nebyli, aby se podívali, jak máme v Moravském Berouně krásné kino,“ zve Lenka Kusmičová z Výchovně vzdělávacího centra v rozhovoru o stoletém berounském centru kinematografie, které neslo název Libuše a diváci zaplnili až 442 sedadel.

Máte bližší poznatky o úplně první premiéře? Co se před 100 lety promítalo? Něco jako slavný němý snímek bratří Lumiériových, kdy lidé utíkali z kina před přijíždějícím vlakem na plátně..?
To bohužel přesně nevíme (úsměv). Známo je nám přesné datum vzniku, a to 28. 7. 1918. Je zaznamenáno v knize „Heimatbuch für den Bezirk Bärn“ od Jana Theimera - český překlad zněl „Městské světelné hry.“. Další záznamy obsahuje kronika města Moravský Beroun až z roku 1952, kde se dočteme, že kino zahájilo provoz dne 2. listopadu 1945 filmem „Počestné paní Pardubické“.

Mělo tehdy kino nějaký název?
V tomto roce je již kino uváděno pod názvem „Libuše“.

Promítalo se na stejném místě jako dnes?
Hrálo se v sále Národního domu, nynější taneční sál, a kino mělo 442 sedadel. Až v roce 1949 získal tehdejší účetní městského národního výboru a kronikář Josef Kalva získal z konfiskátu budovu Katolického domu a rozhodl se vybudovat kino zde, ve stávajícím objektu. Vedoucím kina se stal Jarolím Vavrda, tehdejší ředitel Základní devítileté školy a s minimálními náklady, ale o to větším tehdejším nadšením dobrovolníků adaptoval prostory na kino.

Kateřina Siniaková.
Na ITS CUP dorazí wimbledonské šampionky. Vážíme si toho, říká pořadatel

Navštívily kino nějaké velké osobnosti tehdejšího světa filmu?
Můžeme se pochlubit tím, že v roce 1960 navštívil u příležitosti premiéry filmu „105% alibi“, naše kino herec Oldřich Nový.

Od kdy promítáte širokoúhle?
V roce 1965 proběhla přestavba kina na širokoúhlou projekci, aby bylo kino pro diváky přitažlivější. Komfort se vylepšil v roce 1973, kdy byla vyměněna původní dřevěná sedadla za nová červená koženková. V roce 1988 dostalo kino nejmodernější promítací přístroje Meopta.

Promítá se 100 let bez přestávky?
Po sametové revoluci to vypadalo dramaticky. V roce 1991 byla ukončena činnost Okresní správy kin, pod kterou kina spadala, a provoz měl od roku 1992 připadnout městu. O budovu se však přihlásil soukromý majitel. Ten v letech 1992 až 1995 provozoval v objektu různé činnosti, ovšem zachoval promítání filmů byť v omezené míře. Takže promítání nebylo nakonec ani v této tobě přerušeno.

Pořádné modernizace se kino dočkalo kdy?
V letech 2009-2010. Městu, které je zřizovatelem a provozovatelem kina, se podařilo získat z Evropského fondu pro regionální rozvoj dotací ve výši 23 milionů korun. Udělal se zcela nový kinosál, pohodlná a široká sedadla.

Nehoda autobusu u Hraničných Petrovic
Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

A digitalizace? Bez ní to už přece nešlo, protože nabídka ve formátech 35 milimetrů byla minimální..
Ano, filmy na klasických kotoučích se přestaly vyrábět, ale my jsme stále nebyli digitalizováni. Až v květnu 2015 jsme získali digitální dataprojektor, který zaručuje vynikající obrazovou kvalitu. Zvuk máme dolby 7.1. Filmových divákům se snažíme nabídnout maximální zážitek.

Návštěvnost?
Je samozřejmě nižší oproti minulosti. V kronikách se dozvíme, že se promítalo i šestkrát týdně a kino bylo plné. Dnes, kdy jsou jiné možnosti, je samozřejmě nižší. S digitalizací ovšem mírně stoupla. V roce 2017 jsme měli v průměru návštěvnost jednoho představení 36,1, zatímco celostátní průměr je 30,8. Za první pololetí máme 35,2. Pořád jsme nad celostátním průměrem, což nás těší.

Jak často promítáte?
Každý pátek večer. Každou druhou neděli odpoledne pak dětem pohádku a jednou za měsíc vždy v úterý nabízíme kino pro seniory.

To znamená za zvýhodněnou cenu pro tyto skupiny diváků?
Distributor chce, aby bylo vstupné v týden premiéry 130 korun, pak můžeme po desetikorunách snížovat. Na děti a seniory město doplácí do této výše, aby bylo kino finančně dostupné. Děti máme na padesátikoruně, zbytek se distributorům doplácí. Podobně je to u seniorského promítání, kde nasazujeme starší snímky, třeba měsíc a půl, takže se doplácí z rozpočtu třeba jen dvacet korun. Nabízíme také slevovou kartu s pátou návštěvou kina zdarma.

Jak slavíte jubileum? Co nabízíte divákům?
V pátek jsme odprezentovali historii kina, také historické filmy ze života města, které natočili naši vynikající amatérští filmaři. To budeme promítat také v úterý jako předfilm filmové novinky Dvě nevěsty a jedna svatba. Dalšími aktuálními novinkami jsou Ant-Man a Wasp a neděli budeme promítat animovanou komedii Hotel Transylvánie 3. V rámci oslav jsme pozvali oblíbeného režiséra Zdeňka Trošku.

Novinky zhlédnou diváci v rámci oslav zdarma?
Za dvacet korun. Sponzorem těchto projekcí je distribuční společnost Falcon. Je to takový náš dárek v rámci oslav. Moc rádi bychom nalákali diváky, kteří u nás ještě nikdy nebyli, aby se podívali, jak máme v Moravském Berouně krásné kino.