Snímek přibližuje jak vlastní výstavu, tak fenomén „olomouckého baroka“.

Ve třech muzeích se výstava nazvaná Olomoucké baroko / Výtvarná kultura let 1620-1780 představila od prosince 2010 do března letošního roku. Vedle řady doprovodných materiálů se jejím dovětkem stal právě téměř hodinový snímek scénáristy a režiséra Theodora Mojžíše.

„Olomoucké baroko představuje specifický odstín evropské kultury. Tento výtvarný sloh se městu výrazně vepsal do tváře. Nejen architekturou, ale také nezvykle vysokým počtem církevních památníků a obrovskými uměleckými sbírkami olomouckých biskupů a arcibiskupů,“ okomentoval projekt Mojžíš.

Dokument vyrobilo studio Theodor Mojžíš VIDEO THEO v koprodukci s Českou televizí, na jejímž druhém programu bude k vidění v pátek 30. prosince od 17 hodin, a kromě samotné výstavy atraktivní formou vysvětluje, jakým způsobem se barokní kultura podílela na podobě krajského města.

„Barokní architektura je i jeho současností. Nejen faktem své existence, ale i duchovním a kulturním životem, který inspiruje,“ doplnil Mojžíš.

Dokumentární film se natáčel ve všech čtyřech ročních obdobích, a ukazuje tak podzimní, zimní, jarní i letní krásu hanácké metropole.

Partnerem filmového projektu bylo také Muzeum umění Olomouc. V tomto složení tak vznikl již třetí snímek věnující se olomouckému regionu nebo městu samotnému.

Theodor Mojžíš je sám autorem již řady dokumentů, před snímkem věnujícím se velké barokní výstavě natočil třeba portrét světově proslulého plastického chirurga Bohdana Pomahače.

Velkolepá výstava Olomoucké baroko, jež se stala hlavním hrdinou Mojžíšova zatím posledního filmu, nabídla za čtyři měsíce svého trvání bezmála pět set exponátů, doplnilo ji více než sedmdesát doprovodných akcí a kromě Muzea umění, Vlastivědného muzea a Arcidiecézního muzea Olomouc se ozvala také v samotném městě, které se může chlubit barokními památkami světového významu.