Taneční projekt, který měl premiéru letos v dubnu v Praze, přirozeně vzešel z dlouholeté spolupráce senegalského choreografa a pedagoga Lamina Gueye s několika českými tanečnicemi.

Nová forma představení se čtyřmi interpretkami opět nachází inspiraci ve fascinujícím příběhu dun uprostřed pouště, kde vše má své místo a zároveň prochází neustálou proměnou.

„Podstatou projektu Duny je cesta vpřed bez ohlížení se zpět. A proto, i když nyní mluvíme opět o dunách, nacházíme se už někde jinde. Neohlížíme se zpět, ale nezapomínáme. Z toho, co je už minulostí, jsme vytvořili novou formu, novou cestu, zcela nový příběh. Tak jako v poušti, tak i v představení se rytmy a pohyb střídají jako voda, země, vzduch a oheň. Hudba je pro nás pouze jedním z elementů, jakým může být například vítr pro písek v poušti,“ popsal Gueye, který od svých sedmnácti let žije v Evropě.

Studoval nejrůznější taneční techniky od klasického baletu přes moderní tanec a jazz dance až po africký tanec. V České republice působí senegalský rodák od roku 1996.