První hrou letošní sezony bude premiéra představení Polízanice malé čarodějnice, která vychází ze známého večerníčku v autorské úpravě Vladislava Kracíka.

„Pohádky pro děti jsem tvořil už od počátků Tramtarie. Snažím se je podat moderně,“ uvedl umělecký šéf divadla a autor představení Vladislav Kracík.

K nejzajímavějším letošním novinkám bude patřit uvedení hry německého dramatika Mariuse von Mayenburga nazvaná Pes, noc a nůž. „Půjde o českou premiéru, hra má speciální překlad. Na tuzemských pódiích ji ještě nikdo nedělal,“ uvedla ředitelka Tramtarie Petra Němečková.

Pozornost budí při pohledu na seznam premiér inscenace Terminátor a já. „Hra navazuje na další autorské texty. V minulých sezonách jsme uváděli Historky z podsvětí 1-3 či Batmana. Terminátor je tedy logickým vyústěním, kam jít dál,“ dodala Němečková.

Tramtarii se na olomoucké půdě podařilo prorazit – většina představení bývá vyprodána. O větších prostorách vedení neuvažuje, ale rádo by se rozjelo více na cesty.

„Hodně jezdíme s pohádkami na školní představení a také na festivaly, letos jsme Polízanici malé čarodějnice uváděli v Prostějově, ve Fryštáku, Holešově. Letošní sezonu bychom chtěli jezdit ještě víc, je důležité, aby se o nás vědělo,“ řekla Němečková.

Nejnovější inscenace I na Batmana občas padne smutek, jejíž vznik inspirovaly oblíbené komiksy, je úspěšná a žádaná. V sobotu 17. října s ní Tramtarie vyrazí i do pražského Divadla v Dlouhé na druhý ročník Festivalu 13+ (festival pro děti od třinácti let).

„Jsme rádi, že nás oslovili, protože budeme hrát v přítomnosti například Divadla Petra Bezruče nebo brněnského BuranTeatr, kteří zde uvádějí Skleněný zvěřinec. Pověst Batmana se už trošku rozšířila, ozývají se nám hodně kulturní domy, které mají také o hru zájem,“ doplnila Němečková.

Na začátku letošního května se v Divadle K3 setkali zástupci kulturních institucí a zástupci Magistrátu města Olomouce. Jednou z otázek, kterou řešili, bylo i úsilí divadla o více peněz.

„O větší finanční podporu město žádáme, protože bychom chtěli zprofesionalizovat náš herecký soubor. Znamená to, že bychom mohli vybraným lidem dávat plat nebo alespoň nějaký honorář. Naši herci, kteří jsou většinou studenti, po nějaké době odcházejí za prací, protože se musejí něčím živit. Rádi bychom také postupně doplnili soubor o herce z řad absolventů hereckých škol, kteří to také zadarmo dělat nebudou. V tom je celé gró profesionalizace Tramtarie. Proto chceme získat více peněz. V Olomouci fungujeme už pátým rokem, ví se o nás a skoro všechna naše představení jsou vyprodaná – myslím, že s ohledem na naše výsledky můžeme město žádat o vyšší finanční podporu. Chceme udělat další krok ve vývoji divadla,“ dodala Němečková, podle níž je jednání s magistrátem teprve v začátcích.

U počátků Divadla Tramtarie stála skupinka absolventů z brněnské JAMU.

„Prvotní nadšení však rychle opadlo. Do půlky sezony, tedy konce roku 2004, udělali několik inscenací a potom zjistili, že není jednoduché provoz divadla utáhnout. Po čase opustili myšlenku na vlastní nekamenné divadlo a vrátili se do Brna. Divadlo ale zůstalo a naskytla se otázka co s ním. Tak jsme jej převzali my. Z původní sestavy jsme v Tramtarii v současnosti tři. Já, současný umělecký šéf Vladislav Kracík a jeden z herců – Honza Kovář, který se však v současnosti přesouvá spíše do Prahy,“ uvedla Němečková.

Od doby svého vzniku změnila Tramtarie prostory (nyní ve Slovanském domě, pozn. red.) a také se ustálila ve třech dramatických liniích.

Uvádí současné dramatické hry, pohádky pro děti a adaptace klasických českých děl (Klapzubova jedenáctka aneb Sigma mezi mrakodrapy, letos uvede Tajemný hrad v Karpatech).