Hlavní roli sehraje obézní knihovnice Helena v podání Jany Posníkové a zaměstnanec úspěšné reklamní agentury Tom, jehož ztvární Tomáš Krejčí.

Činohra pochází z pera amerického dramatika, scénáristy a režiséra Neila LaButeho, děj byl proto zasazen do New Yorku.

Vzhledem k postavě hlavní hrdinky nesmí chybět jídlo.

„Herci se ocitnou například v bistru, v korejské restauraci, jíst se bude také v ložnici nebo na pláži během podnikové párty,“ prozradil režisér inscenace Roman Vencl.

Dílo nemá za úkol zesměšňovat nebo naopak obhajovat obezitu. Jde především o zobrazení povrchnosti, sobeckosti a budování osobního PR.

Divák je překvapen a lehce rozhozen

Co je lepší – mít nepěknou postavu a krásnou duši, nebo vypadat nádherně a uvnitř být odporným člověkem?

Nad touto otázkou se zamyslel i Roman Vencl, když v roce 2006 viděl premiéru Tlustýho prasete v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Celou dobu měl prý pocit, že sleduje jen další klasicky trapnou americkou komedii plnou romantiky.

„Pak ale přijde konec a divák je překvapen a lehce rozhozen. Odchází s hlavou plnou myšlenek a možná i malinko zahanben, že se právě báječně bavil neštěstím cizího člověka,“ vyjádřil své pocity z prvního českého provedení.

Světová premiéra se uskutečnila o dva roky dříve v divadle Lucille Lortel. Titul zaujal i kritiky a byl nominován na Cenu Laurence Oliviera za nejlepší komedii.

Původní dějiště komedie zůstalo zachováno, v textu však došlo k několika úpravám.

„Dialogy jsem přizpůsobil soudobému jazyku. Trochu se škrtalo, trochu přidávalo,“ doplnil umělecký šéf činohry.

Herečku Janu Posníkovou návrh na obsazení titulní role neurazil. Byla nadšená, Helena se jí prý podobá upřímností a otevřeností.

„Navíc mi maximálně vyhovuje autorův drsný až nekorektní humor,“ řekla.

Na jevišti se představí celkem čtyři herci – společně s hlavními protagonisty vystoupí Petr Vaněk coby Tomův kamarád a kolega z práce Carter a Daniela Klevetová v záporné roli Tomovy bývalé přítelkyně Jeannie.

Nad povrchností současné společnosti se mohou diváci pobavit i zamyslet tento pátek od 19 hodin.

Další představení je na programu v pondělí 25. listopadu. Do konce roku pak lze komedii Tlustý prase vidět ještě třikrát. V sobotu 30. 11., v úterý 10. 12. a ve středu 18. prosince.