Drama Rej je složeno ze série deseti jednoaktovek, které vždy vyvrcholí milostným vzplanutím.

Dílo vyvolalo ve své době skandál. Při světové premiéře hry v roce 1920 dokonce zasahovala policie a autor Arthur Schnitzler byl obviněn z pornografie a veřejného pohoršení.

Dnešní publikum může tuto lechtivou hru zhodnotit poprvé v pátek od 19 hodin.

Jedním z ústředních témat hry je podle režiséra Víta Vencla to, jakým způsobem zacházejí postavy s city svých partnerů i těmi svými.

„Schnitzler nenabízí divákům iluzi šťastného konce. Žádný z těch párů neskončí svatbou a tím, že se budou mít rádi. Ukazuje společnost založenou na obchodu nejen se sexem, ale obecně s city. Sexuální akt diváka nepohorší, protože není na jevišti ukázaný. Schnitzlera víc zajímalo, co se děje krátce před ním a po něm, kdy veškerá láska a vášeň opadne a zůstává jen hořká pachuť," přiblížil režisér Vít Vencl.

Lechtivá hra Rej na jevišti Moravského divadla

Hra Rej na scéně Moravského divadla. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

V inscenaci není hlavní role, setkává se zde deset herců, jejichž party jsou zcela vyrovnané.

„Rej si nárokuje ansámblovou souhru. Jako když si běžci předávají štafetový kolík. Přesně tak je napsaný," uvedl dramaturg Milan Šotek.

„Jedna z postav dialogu vždy přechází do toho následujícího. Tuto formu nevybral Schnitzler náhodně. Dovolila mu obkroužit lidským obzor od začátku až do konce. V jedné scéně se například potkává prostitutka a voják, v další dojde k milostnému vzplanutí mezi týmž vojákem a služkou, pak mezi služkou a mladým pánem. Tyto dialogy pokračují napříč všemi vrstvami společnosti," doplnil Vít Vencl.

Lechtivá hra Rej na jevišti Moravského divadla

Hra Rej na scéně Moravského divadla. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

O "tom" se spíš mluví, než ukazuje

Mezi desítkou účinkujícími se na pódiu po čtyřech letech objeví i herečka Vladimíra Včelná, která se představí v roli mladé paní.

„Zaujalo mě, že v textu máme všichni stejný prostor. Byla jsem ráda, že vstupuji na stejnou loď s ostatními. Věřím, že diváky nepohoršíme, protože zpracování režiséra Vencla je jemné, vkusné a decentní. O citlivých věcech se spíše mluví, než aby se explicitně ukazovaly," uvedla Vladimíra Včelná.

Jako její protějšek vystoupí Petr Kubes v roli mladého pána.

„Jednotliví protagonisté spolu vlastně hrají určitou hru za účelem získat to, co chtějí. Od začátku víme, že vše skončí milostným aktem, ale je zábavné sledovat, co tomu předchází," doplnil Petr Kubes.

Návštěvníci se mohou těšit i na Vendulu Fialovou, Lenku Kočišovou, Terezu Richtrovou, Ivana Dejmala a mnoho dalších vynikajících herců.

Hra Rej se v pátek dočká vůbec prvního uvedení na jevišti Moravského divadla Olomouc. Představení začíná v 19 hodin.

Kristýna Kovaříková