V pořadí devátým titulem bude černá komedie uznávaného amerického dramatika, herce a režiséra Sama Sheparda Bůh pekla. Premiéra se uskuteční dnes v 19.30 hodin ve Dvořákově sále, derniéra příští středu na stejném místě a ve stejný čas.

Shepard, který je široké veřejnosti známý především jako herec (Případ Pelikán, Černý jestřáb sestřelen), se ve své nejnovější hře zabývá aktuálním tématem paranoidního strachu Američanů z neznámého nebezpečí.

Děj přitom situoval do nudné pustiny státu Wisconsin, kde manželé Frank a Emma chovají holštýnský skot. Jednoho dne jim zavolá Frankův bývalý spolužák Haynes, který má „potíže“ a chce se u nich na nějakou dobu schovat. Zatají však, že prchl z tajného státního projektu na zpracování plutonia.

Brzy po jeho příjezdu se objeví agent Welch. Vyslídí nebohého Haynese, mučí ho elektrošoky a Frankovi vymyje mozek příslibem, že jeho krávy přispějí k bezpečnosti země a budou vyslány do zámoří.

Nastudování netradičního dramatu se ve spolupráci s dramaturgem Miroslavem Ondrou ujal herec Petr Jarčevský.

„Zaujala nás politická aktuálnost textu. Za pár týdnů proběhnou v USA prezidentské volby, a i když sice Bůh pekla není vysloveně politickou hrou, přeci jenom je to text s jednoznačným politickým názorem,“ přiblížil Ondra.

Manželský pár ztvární Ivana Plíhalová a Jiří Nebenführ, postavu Haynese čte Marián Zedník.