Dobrá zpráva je, že „období ticha“ v polovině září skončilo a Plíhal je v současnosti na rozsáhlém turné, kde představuje i písničky z chystaného alba. V pondělí ve 20 hodin vystoupí v olomouckém U-klubu.

„Na Plíhalův návrat jsem zvědavý, naposledy u nás hrál v říjnu 2006. Vzpomínám si, že zvažoval konec té pauzy už vloni, ale nakonec se rozhodl ještě odpočívat a chystat nové písničky,“ přiblížil šéf U-klubu Leo Friedl.

Dva roky starý koncert tehdy uzavřel intenzivní sezonu, během níž absolvoval písničkář desítky koncertů, vydal studiovou desku s názvem Nebe počká a záznamy živých vystoupení z Olomouce a Telče.

Aktuální turné v sobě symbolicky spojuje minulost s budoucností. Plíhal letos slaví třicáté výročí od svého prvního koncertu a současně nabízí posluchačům ochutnávky z nového alba Vzduchoprázdniny, které vyjde na jaře 2009. „Naživo hraje z připravované desky asi šest až sedm písniček.

Reakce fanoušků jsou úžasné, několik se mi jich už svěřilo i s tím, jak je mrzí, že album ještě nevyšlo, protože by si ho hned po vystoupení koupili,“ popsala manažerka Dana Dobešová.

O tom, kolik skladeb se nakonec na novém albu objeví, zatím Plíhal mlčí. Rozhodně však nechce využít koncertního turné k otestování jejich kvalit.

„Raději to nedělám. To je totiž ošemetné. Zaručeně zabere jen vyloženě prvoplánový hit, což samozřejmě není každá moje písnička. Novinky si stejně musí každý naposlouchat doma sám. Vždycky je lepší vydat desku a pak s ní teprve vyjet. Stejně mi už čtrnáct dní po křestu lidi nadávají, že nehraju nic nového,“ svěřil se s úsměvem Plíhal.

A proč vlastně Vzduchoprázdniny? „Přijde mi to adekvátní. Měl jsem dost dlouho volno a byl jsem lehce mimo realitu. A teď se do ní moc rád vrátím,“ vysvětlil písničkář.