V jedné z expozic ukazoval student chemie oblečený v černé kápi tematické pokusy. „Vyvoláváme duchy. Manganistan draselný a peroxid vodíku udělají velký, efektní kouř. Je to bílý dým, čistý kyslík. Děti hádají, co to může být za plyn, a pak zjistí, že je to ten, který dýchají," popisoval v sobotu Vojtěch Havle proces v baňce s nakresleným obličejem ducha.

Venku také nabízel zájemcům zapalovaní rukou. Mydlinková voda smíchaná s plynem do zapalovače krátce zahořela velkým plamenem. „Chystali jsme i plivání ohně nebo odpalování dýní," zmínil ke speciální dramaturgii.

V prvním patře stály v zákoutí ohraničeném dvěma velkými pavučinami spletenými z provazů na stole bedny s různými živočichy. „Jsou vybraní tak, aby se týkaly čarodějnic. Máme zde různé hady, bezobratlé živočichy, sklípkany, štíry, dravé vodní želvy, ještěry," vyjmenoval posluchač zoologie Pavel Javůrek.

Hlavním smyslem stanoviště je zbavit děti strachu z neznámých zvířat. „Naše akce je zaměřená na osvětu. Zajímavý je třeba beznohý ještěr blavor podobný slepýšovi. Pro většinu lidí je to had a nedokážou odlišit, že jde vlastně na první pohled o jiné zvíře," řekl zoolog. Měnit předsudky nebo doplňovat nové informace se podle něj daří. Lidé se u beden s hady a pavouky zastavovali, zkoušeli se jich dotknout, ptali se na jejich chování. „Důležité to může být i pro dospělé, někdy třeba neměli jasno ani učitelé," dodal.

Své zájemce našla i výtvarná dílna, kde z papíru vznikali kostlivci svítící ve tmě. V planetáriu bylo možné projít stezku odvahy, jinde uplést síť a při tom všem vyzkoušet vzdělávací atrakce, které interaktivní muzeum vědy nabízí.

Na neděli je připravena popularizační přednáška zoologa a antropologa Evžena Tošenovského, který přiblíží, jak vznikaly představy o hejkalech, vlkodlacích, bludičkách a jiných strašidlech.