Američan Rick Blaine rozjíždí během Druhé světové války v Casablance noční podnik. Chodí sem každý, kdo potřebuje třeba falešný pas, nebo má chuť si trochu zahazardovat.

Jednou do Rickova podniku zavítá bojovník proti fašismu Victor Laszlo společně se svou ženou Ilsou. Chtějí sehnat vízum a co nejdříve uprchnout před gestapem do USA. Rick ale v Lazslově ženě poznává svou bývalou přítelkyni. Zanedlouho se dá pár znovu dohromady a plánuje společně útěk.

Na počátku slavného filmu stála divadelní hra s názvem Každý jde k Rickovi. Scénář dopisovali jeho autoři v průběhu natáčení, takže nebylo dlouho jasné, kterému ze dvou mužů dá Ilsa nakonec přednost.

Režisér maďarského původu Michael Curtiz obsadil do hlavních rolí Humphreyho Bogarta a Ingrid Bergmanovou a stvořil tak jeden z nejslavnějších filmových párů. Kultovní Casablance se dokonce obsáhle věnoval světoznámý spisovatel a teoretik Umberto Eco.

„Dvě klišé jsou směšná, ale stovka klišé vytváří cosi monumentálního a vyvolává dojetí,“ zhodnotil Eco svůj oblíbený film.