Šest aktovek, v nichž kromě nechvalně proslulého diktátora vystupují Goebbels, Himmler, Stalin i Eva Braunová, nastudoval se členy činohry Moravského divadla Miroslav Ondra. Premiéra inscenace se uskuteční dnes v 19.30 hodin ve Dvořákově sále budovy Žerotín.

K olomouckým divákům se Goldflamova hra dostala poprvé už před osmi měsíci, a to v podobě scénického čtení.

„Text měl dobrý ohlas jak u publika, tak u herců. Právě na čteném divadle jsme se přesvědčili, že se jedná o nesmírně vtipnou, životnou a pro diváky atraktivní záležitost. Navíc míra nastudování byla ze strany herců tak vysoká, že nám bylo líto skončit jen u čtení a hru neinscenovat,“ prozradil Ondra.

Goldflamův text se snaží Hitlera demýtizovat a postavit jej do kontextu dnešní doby. Šest minipříběhů postupně zachycuje mladickou touhu Hitlera studovat na vídeňské akademii, jeho netradiční milostné avantýry i pád jeho Třetí říše. Kromě zmíněných osobností zapojil autor do textu i židovského dramatika Georga Taboriho, který proslul ironickou dramatizací Mein Kampf.

Úvodní aktovka se odehrává přibližně ve 20. letech minulého století, kdy se Hitler potkává na brněnském vlakovém nádraží se Stalinem. Poslední minipříběh je pak situovaný do Jižní Ameriky, kde stárnoucí malíř rekapituluje svou kariéru.

„Každá z aktovek je vlastně židovskou anekdotou. Když jsem je všechny četl poprvé, bylo mi jasné, že obsahují velmi inteligentní humor a není nutné je nějak patetizovat či parodovat. Jsem zvědavý na odezvu diváků, protože se jedná o specifický typ zábavy, takže někdo bude nadšený a někdo naopak text odsoudí jako provokaci,“ upozornil šéf olomoucké činohry Roman Groszmann.

„V době, kdy nejmenovaná obludná hnutí pořádají demonstrace vyzývající k nesnášenlivosti a netoleranci, je Goldflamovo uchopení závažného tématu a jeho humor velmi potřebný,“ doplnil Ondra.

V roli Adolfa Hitlera se představí Dušan Urban. „Již během realizace čteného divadla mi bylo jasné, že právě Dušan je pro tuto roli jako zrozený,“ přiblížil režisér.

„Studoval jsem Hitlerovy pohyby a gesta, přičemž jsem čerpal z řady obrazových materiálů. Přálo mi štěstí, protože všichni vydavatelé dévédéček u nás se zřejmě doslechli, že tuto inscenaci chystáme, a tak se na pultech během dvou měsíců objevila spousta filmů a dokumentů, kde se Hitler objevuje,“ svěřil se s úsměvem Urban.

Do dalších rolí obsadil režisér Lenku Ouhrabkovou, Naděždu Chrobokovou, Petra Kubese, Zdeňka Svobodníka či Pavla Juřicu.