Festival pořádá Vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Goethe-Institutem, Rakouským centrem Univerzity Palackého, katedrou germanistky FF UP a katedrou německého jazyka PdF UP.

Zajímavé propojení české a německé literatury a výtvarného umění přinese například dnešní výstava ilustrací Jiřího Slívy s názvem Nejen Kafka, která se koná v galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci.

„V roce 2013 vydalo nakladatelství Franz Kafka dílo Proměna v originální česko-anglické verzi, kterou doprovázely ilustrace Jiřího Slívy. Na výstavě si zájemci prohlédnou právě tyto Slívovy humorné a originální ilustrace, které vybízejí k přemýšlení. Čekají je také grafiky na další autorova oblíbená témata jako víno, káva, jazz či Sigmund Freud," přiblížil výstavu Miloš Korhoň z olomoucké vědecké knihovny.

Procházka německou Olomoucí

V úterý je na programu také přednáška Stopy česko-německého soužití v obci Hlubočky u Olomouce za účasti pamětníka původního osídlení.

Ve středu se zase zákemci mohou projít centrem města na akci s titulem Literární procházky německou Olomoucí.

Během festivalu se návštěvníci seznámí i s německým spisovatelem českého původu Janem Faktorem, který se svými romány sklízí v Německu velké úspěchy.

Na zítřejším autorském čtení v Uměleckém centru Univerzity Palackého Olomouc přečte ukázky z knihy Jiříkovy starosti o minulost, v nichž se posluchači dozvědí o osudech Jiříkovy židovské rodiny i jeho bouřlivém dospívání.

Program myslí i na filmové fanoušky, kteří se mohou těšit například na dokument Vila Tugendhat, který v pátek ve filmovém sále Uměleckého centra Univerzity Palackého představí bouřlivou historii domu i jeho obyvatel.

První ročník multižánrového festivalu Olmützer Kulturtage s podtitulem 1. olomoucké dny německého jazyka se koná do 28. dubna v prostorách Vědecké knihovny v Olomouci a Univerzity Palackého v Olomouci.