Návštěvníci se mohou během festivalu těšit na vojenské hudby hned ze čtyř evropských zemí, vystoupení tuzemských souborů i jedinečné exhibice. Zahraniční ozdobou festivalu v Olomouci jsou soubory ze Švédska, Francie, Chorvatska a Slovenska.

V pátek odpoledne roztančil náměstí Vojenský umělecký soubor Ondráš, večer si lidé užili Vojenskou hudbu Olomouc se sólistou Janem Smigmatorem. Od 18 hodin pak rozezněl kostel sv. Mořice chrámový koncert Vojenské hudby Ängelholm ze Švédska.

Hrady CZ na Bouzově - začátek festivalu 25.8.2023
Jídlo a pití na Hradech CZ na Bouzově. Kolik stojí a jaký je výběr? Podívejte se

„Vystoupení zahraničních orchestrů bude pro návštěvníky jedinečným zážitkem. Připravený repertoár, který se odkazuje na národní kulturu účinkujících, ale i barvitá a živelná exhibiční vystoupení, zpestří olomouckou turistickou sezonu,“ řekl náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Oficiálně festival odstartuje v sobotu v 10 hodin na Horním náměstí v Olomouci. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na sérii vystoupení zahraničních orchestrů, společné exhibiční vystoupení Vojenské hudby Banská Bystrica a Čestné stráže prezidentky Slovenska, i nové exhibiční vystoupení Vojenské hudby Olomouc, která také živou hudbou doprovodí vystoupení mažoretek Bohunky z Bohuňovic.

Návštěvnická sezona na přírodním koupališti Jadran v Oseku nad Bečvou letos láme rekordy. Obec proto chystá úpravy prostranství v okolí vodní plochy, ale i stellplatzy a další vylepšení pro návštěvníky.
Osecký Jadran je letos v obležení, táhne i nudapláž. Chystají se úpravy

Celý program festivalu doplní i ukázka kynologie Vojenské policie nebo bojového umění MUSADO a vystoupení mažoretek z Holešova. Po celou dobu festivalu bude možné navštívit i prezentační stánky útvarů Armády ČR.

„Letošní ročník festivalu bude výjimečný právě tím, že vystoupí čtyři zahraniční orchestry. Vojenská hudba Olomouc se představí svým novým show programem. Kromě chrámového koncertu vojenské hudby ze Švédska se mohou návštěvníci těšit i na netradiční nástrojové obsazení a uniformy orchestru z Francie. V rámci hlavního programu festivalu bude zajímavé vidět také hudebníky z Chorvatska,“ uvedl Patrik Spinek, hlavní inspektor vojenských hudeb Armády České republiky.

Černá věž v Drahanovicích
Černá věž láká do Drahanovic turisty i snoubence

Hudba vojenských souborů propojí Olomouc zároveň i s Kroměříží, kde festival na náměstí zahájí 26. srpna v 16 hodin Vojenská hudba Banská Bystrica Slovenské republiky svým promenádním koncertem.

Následovat budou koncerty Vojenského orchestru Ozbrojených sil Chorvatska, Vojenské hudby Ängelholm ze Švédska a Vojenské hudby Bagad de Lann-Bihoué (námořníci) z Francie i Vojenská hudba Olomouc se sólistou Janem Smigmatorem. Hlavními pořadateli festivalu jsou Posádkové velitelství Praha a města Olomouc a Kroměříž.