Vystavené snímky jsou výběrem z více než tisícovky fotografií od patnácti ukrajinských profesionálních fotografů a fotografek.

Velmi otevřeným způsobem zachycují počátek konfliktu, místní obyvatele prchající před okupanty, následky těžkých bojů a masakrů v Buči a Irpini, ale i osvobození Chersonu. Zaměřují se na témata útěku, boje, života ve válce, naděje a smrti.

Poutač na film Barbie v obchodním centru Olomouc City.
Oppenheimer a Barbie trhají rekordy. Kdy je promítají kina v Olomouci

Poslední jmenovaný oddíl je nejobsáhlejší a je prezentován v prostorách vlastivědného muzea. V Červeném kostele je vystavena mimo jiné fotografie Evgenije Maloletky zachycující záchranu zraněné těhotné ženy po bombardování mariupolské porodnice 9. března 2022. Za ni její autor získal Pulitzerovu cenu i cenu World Press Photo.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022. Válka na Ukrajině je největším konfliktem na evropském území od druhé světové války. Rusko dosud okupuje ukrajinské území o velikosti, která odpovídá rozloze České republiky.

Chinaski Open Air Léto 2023 v Korunní pevnůstka, 4. srpna 2023, Olomouc.
VIDEO: Olomoucí zněla První signální. V Pevnůstce hráli Chinaski

Nadto již od roku 2014 ovládá Krym a většinu takzvaného Donbasu. Válka si na ukrajinském území vyžádala smrt více než deseti tisíc civilistů. Počty mrtvých vojáků na obou stranách konfliktu jdou do desetitisíců, zraněných je násobně více.