„První knihu jsme vydali v roce 2002, teď je to její druhé, rozšířené vydání. Uvádíme v ní, že za deset let se v Olomouci událo hodně ze stavebních akcí, je to také přehled čtyřiceti let mojí práce o památkách. Jako stavební technik, středoškolák, jsem dělal od roku 1972 na památkách s tím, že jsem pak byl vyzván, abych dělal stavebně-historické průzkumy. A za ta léta se našlo hodně detailů, které při rekonstrukcích ukázaly, že v Olomouci jsou zastoupené všechny architektonické slohy. Od románského až po současnost," řekl Vladimír Gračka.

Ve čtvrtek odpoledne, v knihkupectví v centru města, představil svou knihu Objevovaná Olomouc, doplněnou o nové poznatky.

„Je v ní asi dvacet nových nálezů. Od roku 2002 byl velký nárůst," řekl.

Mezi ty nejzajímavější, o kterých se čtenář v knize také dočte, je podle něj například nález románské hlavice ve sklepení nynějšího Muzea umění. Dnes hlavice slouží jako exponát středověkého umění.

„Někdy na přelomu tisíciletí vyhořela v takzvaném Andrově parku, u stadionu, stavba rotundy – empírová stavba, která sloužila olomouckým ostrostřelcům. A když se tam dělal průzkum, tak jsme tam s kolegou, objevili šalování a při bližším ohledání se ukázalo, že to jsou střelecké terče. Omalované plochy obdélníku nebo kruhu do kterých se střílelo," popsal další zajímavost.

Mezi ty novější nálezy například řadí věci, které se našly na Korunní pevnůstce v Olomouci. Průzkum se tam dělal od roku 2009 do letošního jara.

„Našlo se tam zhruba patnáct kilo mosazných, měděných a bronzových věcí – od knoflíků, nábojů až po medaile," uvedl Vladimír Gračka, který má aktuálně rozepsanou další knihu.

„Už asi pět let mám rozepsanou knihu, ale je z jiného šálku čaje. Je to vzpomínka na padesátá léta. Na partu kluků, která sídlila v uličkách, jak je Michalský výpad a park byl jejich. Máme to skoro před vydáním. Do knihy chceme zařadit i dobové archiválie, třeba lístek z hokeje z roku 1949. byla to doba zajímavější než si člověk myslí," dodal autor knihy Objevovaná Olomouc.