Návštěvníky čekají výstavy, divadlo, workshopy i rodinné projekce. Pro letošek se festival spojil také s Ekologickými dny Olomouc.

Doprovodný program přinese výstavu Marie Tomanové Young American. Umělkyně žijící a tvořící v New Yorku sama přijede na festival své fotografie představit a těšit se můžete i na debatu.

Další výstava je organizována ve spolupráci s Polským institutem, ta představí Nezávislé - tři významné polské ženy Marii Curie-Skłodowskou, Irenu Sendlerovou a Annu Walentynowiczovou. Výstavní trojici uzavře fotografický projekt Anna, Karel, Dimitrij, který se věnuje v současnosti zapomenutému baroknímu kostelu sv. Jakuba Většího a sv. Anny ve Staré Vodě u Libavé.

Návštěvníky potěší také divadlo. Prvním představením je Hopi-land, které zkoumá, jak nás ovlivňuje touha být obklopen mystikou a proč má lidská mysl tendenci za sebe řetězit informace, které spolu nesouvisí. Druhým divadelním počinem bude téměř detektivní pátrání tří herců, zkoumajících na příběhu Jana Opletala principy národní identity i příčiny našich historických komplexů. Během středy a čtvrtka se festivaloví návštěvníci mohou v Kině Metropol zapsat do registru dárců kostní dřeně.

Zápis do registru spočívá ve vyplnění formuláře a následném odběru vzorku formou stěru z dutiny ústní. Na katedře geoinformatiky sa odehraje Hackathon, na kterém týmy během 48 hodin vytvoří vlastní projekt, který odprezentují odborné porotě. Výsledkem by měl být funkční prototyp softwaru zaměřeného na problematiku dálkového průzkumu Země.

Dětský program AFO Junior koresponduje s hlavními festivalovými tématy jako je mýtus, propaganda, měsíc a další. V Divadle na cucky bude děti čekat mnoho workshopů a dílen.

Starší děti se dozví, jaké to je být součástí davu či jak kriticky myslet ve workshopu o Propagandě. Ti menší se mohou těšit na výrobu štítů inspirovaných vikingskými štítonoškami nebo si mohou vyzkoušet, jak malovali pravěcí lidé. Připraven bude také herní kout.

K vyzkoušení bude česká, strategická hra Farao, která se tvořila společně s předními českými egyptology a skrývá v sobě adrenalin, nástrahy i dobrodružství.

Dále si můžete vyzkoušet mnoho dalších zajímavých her, kvízové hry AZ kvíz, Zázraky přírody či IQ globy, kde ověříte znalosti z historie, zeměpisu, světa zvířat, ale také vědy a techniky, a mnoho dalších her. Pevnost poznání nabídné vědecké expozice pro celou rodinu.

Navíc nabídne další workshopy, které se zaměří na vesmírné závody, chemické pokusy nebo i na to, jak se dělá časopis Raketa. Celá rodina si pak určitě užije i speciální 3D promítání filmů v Kině Metropol, které prozkoumají hlubiny oceánů, svět ptáků či dinosaurů i divoká zvířata Afriky.

Velkým lákadlem letošního ročníku je virtuální realita a projekty, které návštěvníci budou moci zhlédnout. Z Los Angeles přijede Gabo Arora, jeden z nejvýznamnějších tvůrců dokumentárních VR projektů (pozn.red.: VR je virtuální realita), které sbírají ocenění napříč světovými festivaly.

Ten návštěvníkům přiveze snímek The Day the World Changed, který vtáhne do vzpomínek obětí i přeživších atomových bombových útoků.

Tom Millen z britského studia Crossover se postará o další VR projekce, mezi kterými se diváci budou moct těšit například na Alteration - sci-fi drama o umělé inteligenci, nebo na Hold The World, kde nás Sir David Attenborough vezme do londýnského přírodovědeckého muzea a společně s diváky probádá nejvzácnější fosilie, které se v muze vyskytují.

Hudební program festivalu přiveze zajímavé hudební projekty napříč světem. Kapli božího těla rozezní severským folkem nor Einar Selvik, který je známý z kapely Gorgoroth nebo pro hudební doprovod seriálu Vikingové.

Ženy zastoupí například producentka Awali nebo letošní vítězka sekce debut roku Radio_Head Awards Leto s Monikou. Mexický producent Chico Sonido míchá hip hop s odkazem reggaetonu a vlivem pouliční kultury střední a jižní Ameriky. Závěrečná after party návštěvníky zavede do krytu civilní obrany na maďarské DJky Yinna a Nyxa.

Festivalová akreditace je pro všechny návštěvníky zdarma. Mohou si ji vyřídit přes webové stránky www.afo.cz, hudební program na celý týden stojí 390 Kč na jednotlivé koncerty pak 150 Kč. Celý program AFO Junior je také zdarma. Místo na workshopu je nutné si rezervovat předem.