Všichni členové souboru činohry se totiž s letošní sezonou rozloučí předpremiérou komedie Najdeme se na Ztracené, kterou přímo pro ně napsala oblíbená autorská dvojice Michaela Doleželová a Roman Vencl.

Nová inscenace dala autorům diváckých hitů Když se zhasne a Královny pořádně zabrat.

„Zatímco předchozí tituly byly psány pro komorní počet herců, Najdeme se na Ztracené počítá s nějakými dvanácti postavami. Bylo potřeba vymyslet charakteristiky všech postav, vzájemně je provázat a určit, jakou budou mít úlohu v příběhu," vysvětlil Roman Vencl.

Už podle samotného názvu hry Najdeme se na Ztracené mohou diváci vytušit, že osudy hrdinů zasadili tvůrci právě do Olomouce.Moravské divadlo Olomouc - inscenace Najdeme se na Ztracené

„Ulice Ztracená se nám ideálně hodila do názvu hry. Protože, abyste mohli něco najít, musíte nejprve něco ztratit," řekl Roman Vencl.

Diváci nahlédnou do baru i nemocnice

Velký počet herců si žádá také velký počet prostředí, a proto se jich během hry vystřídá hned osmnáct.

Návštěvníci se tak podívají do soukromé firmy, karaoke baru, nemocnice nebo fitcentra s bazénem.

Hlavní hrdinkou komedie je paní Vilma, která pracuje v olomoucké spediční společnosti Venelík Transport, má tři roky do důchodu a žije ve spokojeném manželství s houslistou Moravské filharmonie Richardem.

Jednoho dne se ale její svět otočí vzhůru nohama.

„Co se osudu týče, mezi paní Vilmou a mnou není rovnítko. Nicméně její řešení situací, do kterých se dostává, mi blízké je," popsala Vlasta Hartlová, která se divákům představí právě v roli Vilmy.

Poprvé si zahraje v rodné slovenštině

Kromě ní vytvořili autoři roli na míru také pro Jaroslava Krejčího, Vendulu Fialovou či Lenku Kočišovou, která si díky postavě Danici zahraje na jevišti Moravského divadla Olomouc vůbec poprvé v rodné slovenštině.

„Bylo to příjemné překvapení a také výzva. Je ale pravda, že se mi jazyk ve slovenštině už nějak motá a táhne ho to zpátky do češtiny. Na druhou stranu, slovenský text probouzí můj vrozený temperament a všechno je pro mě na jevišti rychlejší reakce, emoce, myšlení, řeč. Je to pro mě příjemný návrat ke kořenům," přiblížila herečka Lenka Kočišová.

Herci a především diváci se najdou na Ztracené už ve středu v 19 hodin, další předpremiéry nabídne divadlo v pátek 27. a v neděli 29. června ve stejném čase. Premiéra v rámci předplatného se uskuteční v pátek 12. září v 19 hodin.