Hlavními hvězdami přehlídky budou bezesporu ostravská legenda Citron, slovenská formace Desmod nebo punkový Visací zámek. A aby to celé nebylo jen o kytarách, zajistili organizátoři odlehčení v podobě Walda Gangu, který hraje upravené verze písní Waldemara Matušky, a populárního Děda Mládek Illegal Bandu.

Doslova pár dní před startem festivalu musel hlavní pořadatel Milan Obšel řešit nezáviděníhodný problém. Z letošního programu totiž vypadl jeden z jeho největších taháků, skupina Gaia Mesiah.

„Odešla od nich zpěvačka Marka Rybin, takže zrušili všechny nasmlouvané koncerty na léto. Shánět podobně velké jméno na poslední chvíli je nemožné, a tak jsem letos porušil nepsané pravidlo a pozval revivalovou kapelu. V případě Rammstein.cz by to snad nemuselo tolik vadit. Navíc, když vloni hráli na festivalu v Litovli, tak se moc líbili nejen mně, tak věřím, že nezklamou ani letos v Náměšti, kam si prý přichystali i mspeciální pyrotechnickou šou,“ svěřil se Obšel.

Dvoudenní série koncertů začíná dnes v 16 hodin a nabídne úctyhodných osmnáct účinkujících. Někteří z nich (Fate Unknown, Törr, Calibos, Desmod, Visací zámek) už v Náměšti hráli, pro jiné to bude premiéra.

„Hodně se samozřejmě těším na Citron ve své nejslavnější sestavě s bubeníkem Radimem Pařízkem a zpěvákem Standou Hranickým. To je prostě moje krevní skupina. Měli by zahrát výběr toho nejlepšího ze své více jak pětadvacetileté kariéry a snad i nějakou novinku, protože letos chtějí vydat další řadové album,“ přiblížil Obšel a prozradil další hudební tipy.

„Nenechám si ujít Lety mimo, které jsem už naživo viděl a mile mě překvapili, zajímá mě reakce publika na Davida Krause a těším se také na Innocens, kteří jsou pro mě takoví čeští Nightwish,“ doplnil Obšel.

Návštěvníci přehlídky nemusejí jezdit po skončení pátečního programu domů. Je pro ně zajištěno bezplatné stanování v blízkosti amfiteátru nebo turistická ubytovna v sousedství fotbalového hřiště.

Sobotní část Drátofestu začíná už ve 14 hodin a skončí koncertem Calibosu přibližně o půl třetí v noci.