Projekt Autopilote svedl totiž dohromady uznávaného bubeníka a perkusistu Pavla Fajta, nejlepšího českého hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala, lídra populárních kapel Monkey Business a J.A.R. Romana Holého a vynikající japonskou zpěvačku Yumiko. Čtveřice představí skladby z debutového alba IDO, které vyšlo na začátku února.

„Deska je kolektivním dílem, kde má každý člen velký autorský podíl. Některé písně jsou k nepoznání od svých původních verzí, některé se moc nezměnily. Zvuk je teď víc električtější, přibylo nových melodií, atmosfér a písňových forem,“ uvedl k podobě alba Holý.

Od volného sdružení ke kapele

Cesta ke studiové nahrávce, jejíž japonský název znamená „pohyb“, trvala bezmála pět let. U zrodu projektu Autopilote stál v roce 2003 pedagog na brněnské FaVu Fajt.

„Celé to vzniklo spíše jako takové volné sdružení, do něhož jsem si postupně zval různé hudebníky s cílem udělat koncerty, které by nabízely živou taneční hudbu,“ vzpomíná bubeník proslulý spoluprací s Ivou Bittovou.

Zlom nastal o rok později, kdy Fajt vytvořil duo se Smeykalem. Ten byl již tehdy známý jako průkopník didgeridoo (tradiční dechový nástroj australských domorodců) v Čechách. K rozšíření sestavy o dalšího člena napomohla náhoda.

„Asi před dvěma lety se shodou okolností ocitla v Praze Yumiko Ishijima, členka japonského techno dua Papaya Paranoia. Oslovili jsme ji a ona pak s námi absolvovala jeden ročník festivalu Slet bubeníků. Tady jsme se zároveň dali dohromady i s Romanem Holým,“ přiblížil Fajt.

Náhrada za Holého?

Miniturné k albu IDO začalo 8. února v Pelhřimově, o jedenáct dní později byla nahrávka slavnostně pokřtěna v pražském Lucerna Music Baru. Účast na letních festivalech či další série koncertů je zatím nejasná především kvůli Holého vytíženosti v jeho domovských kapelách.

„Rád bych byl stálým členem Autopilote, ale čas mi to asi nedovolí. Budu hrát, když budu mít volno, proto se už teď sháním po náhradníkovi. Měl by mít trochu rytmus, stabilizovanou náladu, neustálou chuť na pivo a vlastní klavír. Dítě není překážkou,“ popsal s úsměvem Holý.