Ve svěží úpravě Michaely Doleželové ji jako první premiéru sezony 2019/2020 uvede v pátek 13. září od 19 hodin, v programu je i o den později ve stejný čas. Na obě představení jsou vstupenky stále k mání.

„S velkou úctou k této operetě jsem se snažila děj osvěžit, zmodernizovat. Přála bych si, aby lidé z divadla odcházeli uvolnění a nadšení jako v roce 1883 z premiéry v Paříži. Toho však s originálním textem docílit nešlo,“ řekla režisérka inscenace Michaela Doleželová.

Z původní Mamzelle Nitouche zbyly jen zpěvní texty, víceméně zachováno zůstalo prostředí.

„Až na klášter, který nahradila církevní škola,“ doplnila.

Emily Joy-Smith v baletu Othello Moravského divadla Olomouc
Baletka z Moravského divadla má nominaci na Cenu Thálie

V hlavní roli studentky klášterní školy Denisy de Flavigny se budou střídat Radoslava Müller a Barbara Sabella. Zatímco druhá jmenovaná se už s Mamzelle Nitouche na prknech divadla setkala, pro rodilou Slovenku Müller se jedná o novou zkušenost.

„V životě jsem nezpívala s portem, což bylo na první zkoušce znát. Utekla jsem do hlediště s tím, že to nezvládnu,“ prozradila s úsměvem herečka. Původně měla ztvárnit jednu z menších rolí. Nakonec si vysloužila tu nejdůležitější.

„Jsem za to velmi ráda. Snad se naše nastudování bude lidem líbit,“ dodala.

Hlavní mužskou roli varhaníka a skladatele Célestina s pseudonymem Floridor ztvární Martin Štolba. Alternovat mu bude Peter Svetlík.

Na jevišti se objeví řada dalších členů Moravského divadla, namátkou Elena Gazdíková, Ivana Plíhalová, Vojtěch Pačák, Michaela Dvořáková, Lubomír Kalivoda či Rita Schimkeová.

První operní sezona v Olomouci začala v roce 1920. Už tehdy Městské divadlo uvedlo Mamzelle Nitouche.

Pro její opětovné nastudování se umělecký šéf souboru opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald rozhodl i díky blížícímu se stému výročí. Od toho posledního uplynulo 15 let.

Kočičí útulek v prostorách zverimexu v Dolní Novosadské v Olomouci
Kočičí útulek v Olomouci se musí vystěhovat. Nemá kam

„Jde o velmi populární titul. Olomoucké publikum si zaslouží, abychom uváděli zajímavé tituly i s novým pohledem, což se díky Míše v tomto případě určitě povedlo,“ okomentoval nejnovější verzi inscenace.

Repríz se diváci dočkají 30. září či 14. října.

Za popularitu této operety v České republice lze vděčit především herecké ikoně Oldřichu Novému, který se v roce 1938 ujal překladu a úpravy libreta. Sám pak v Novém divadle v Praze vložil svůj osobitý šarm, poetiku a vtip do role Célestina.

„V naprostém souladu se skladatelem mistrně vystihl zákulisí divadelního prostředí, kasárenského života i kláštera. Jím přebásněný text se stal rovněž základem největších hitů operety – písní Alleluja a Svatá Nitouche,“ připomněl autor hudebního nastudování olomoucké inscenace Tomáš Hanák. 

Novinky v sezoně 2019/2020

Mamzelle Nitouche patří mezi jedenáct premiérových titulů, které v aktuální sezoně Moravské divadlo Olomouc uvede. Nabídne také několik atraktivních projektů. Kupříkladu baletní workshopy. Tvůrčí dílny budou otevřeny ve všední dny pro školy, o víkendu pro rodiče s dětmi.

Účastníci workshopu se naučí část choreografie, vyzkouší si baletní kostýmy nebo se budou moci vyfotit s profesionálními sólisty baletního souboru. Zástupci činohry oslaví třicáté výročí Sametové revoluce novou divadelní hrou, jejíž děj vzešel ze soutěžních textů studentů středních škol.

„Na jeviště se vrátí i balet The Beatles Celebration,“ slíbil mluvčí divadla David Kresta.

Jednání o právech na písně legendárních Brouků skončila, ještě je však nutné doladit detaily. Nejslavnější hity liverpoolské čtveřice by měly v Moravském divadle opět zaznít ještě letos.Start nové sezony využilo vedení divadla k založení mecenášského klubu.

Chce tak oslovit všechny své příznivce a pravidelné návštěvníky k podpoře instituce. Podle výše částky vstoupí dárce do zlatého, stříbrného či bronzového klubu a získá řadu benefitů.

„Prvním členem Mecenášského klubu se stal pan Ladislav Vitoul, jehož rodina má v Moravském divadle předplacené stejné číslo lóže už od roku 1924,“ uvedl ředitel instituce David Gerneš.