Úspěšný dramatik, autor více než čtyř desítek her, dramaturg a režisér David Drábek se do Moravského divadla vrací po dvaceti letech od zániku legendárního Studia Hořící žirafy. To se coby alternativní scéna stalo v letech 1995 až 2003 součástí Moravského divadla.

„Vedl jsem Studio Hořící žirafy a v Moravském divadle jsem dělal dramaturga, ale nikdy jsem tu nerežíroval. Takže Sherlock Holmes je moje první režie zde. Soubor činohry je vyrovnaný, silný a dobře obsazený. Musím říct, že ten návrat je příjemný,“ uvedl David Drábek, který pro olomoucké nastudování vybral text z roku 2010.

Možnost spolupracovat s Davidem Drábkem si Roman Vencl, šéf činohry a zároveň představitel hlavní role, podle svých slov užívá opravdu plnými doušky. „Stejně tak celý náš soubor. Je jen málo kolegů, kteří si ho pamatují z jeho předchozího působení ve Studiu Hořící žirafy, takže pro drtivou většinu z nás je to premiérová spolupráce, ze které jsme ze začátku měli zdravý respekt. Ukázalo se ale, že David je jeden z největších pohodářů, jaké jsem za režijním pultem zažil,“ vyzdvihl Roman Vencl.

Olomoucké zastupitelstvo poměrem 28:14 dalo zelenou cestě k možnému sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie
Olomoučtí zastupitelé odsouhlasili možné sloučení divadla a filharmonie

V originálním příběhu zasazeném do viktoriánské Anglie pátrá Sherlock Holmes a Dr. Watson po bestiálním vrahovi, jehož oběťmi jsou výhradně členky prapodivné feministické sekty Úpěnlivých sester sv. Starosty, jejichž poznávacím znamením je hustý plnovous.

David Drábek režíruje tuto hru podruhé. Poprvé ji uvedl v roce 2010 v Klicperově divadle. „Velmi zřídka své hry někde inscenuji podruhé. Tady jsem udělal výjimku. Zaprvé, hra byla uvedena už hodně dávno. Navíc v Klicperově divadle neměla takovou rezonanci, jakou bych si představoval. Myslím, že text i po té době funguje. Je stále překvapující v dohadech, jak to dopadne,“ vysvětlil Drábek.

V inscenaci účinkuje téměř celý činoherní soubor a hlavní role slavného detektiva a jeho společníka svěřil režisér Romanu Venclovi a Lukáši Červenkovi. Darek Král, Drábkův „dvorní skladatel“, který pochází z Olomouce, k inscenaci vytvořil hudbu.

Mozartův Titus v podání Moravského divadla Olomouc
Originální Mozart. Tvůrce Vlastníků zrežíroval v Olomouci operu Titus

Hra je poutavá také po vizuální stránce, v níž si výtvarníci hrají s motivem viktoriánské rytiny. Autorkou bizarních kostýmů je Sylva Zimula Hanáková. Scénu navrhl Marek Zákostelecký.

Zároveň se jedná o poslední premiéru divadelní sezony. „Konec sezony příjemně osvěží komedie Sherlock Holmes a já jsem moc rád za navázání spolupráce s Davidem Drábkem, na kterou si naši diváci počkali dvacet let. Věřím však, že tato inscenace bude dostatečnou satisfakcí,“ řekl ředitel Moravského divadla David Gerneš.