Společná tvorba libretisty Lorenza de Ponteho a věhlasného hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta se dočkala již sedmého nastudování v olomouckém divadle, a to přesně 230 let od svého vzniku.

Nejnovější inscenace vznikla v režii Andrey Hlinkové, která se s jednou z vrcholných Mozartových oper setkala už během studií na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

„Libreto je plné textových dvojsmyslů, je to krásná hra se slovy. To, co v této opeře platilo před dvě stě třiceti lety, platí i dnes – my ženy jsme marnotratné a máme rády pozlátko, stejně tak se pro muže rády zkrášlíme,“ uvedla režisérka.

Malá, ale náročná

Autorem hudebního nastudování je umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. K Mozartově hudbě má blízký a silný vztah. Navzdory pocitu jednoduchosti, kterou vzbuzuje, v ní vždy nacházel velké tajemno a hloubku.

„Così fan tutte je malá opera co do obsazení, ale přitom umělecky velmi náročná,“ zdůraznil.

Role dam, jejichž věrnost je v sázce, se ujaly Elena Gazdíková a Radoslava Müller, případně alternující Barbora Řeřichová a Anna Nitrová. Jejich mužské protějšky ztvární Milan Vlček s Mariánem Štolbou, popřípadě hostující Jozef Gráf a Tadeáš Honza.

„Bylo zapotřebí zvládnout poměrně rozsáhlou roli v tak krátkém časovém úseku. Režijní pojetí je hodně rozpohybované a akční, a proto se hudební stránka musí maximálně zautomatizovat, abych se byl schopen plně soustředit na množství rekvizit a zběsile rychlých převleků,“ řekl Štolba.

Představitel důstojníka Guglielma se s touto operou setkává poprvé, předtím ji nikdy neviděl ani jako divák. Iniciátora sázky dona Alfonse si zahraje a zazpívá Jiří Přibyl nebo David Szendiuch. Do služebné Despiny se převtělila Barbara Sabella, za níž alternuje slovenská sopranistka Patricia Janečková.

Po páteční premiéře mohou návštěvníci Moravského divadla vidět komickou operu Così fan tutte ještě třikrát. Hned o den později, rovněž od 19 hodin. Reprízy jsou v programu zařazeny na čtvrtek 23. května a pondělí 3. června.