Přípravy expozice začaly už počátkem roku 2020, kdy si obě olomoucké kulturní instituce připomínaly významné výročí. Moravské divadlo tehdy slavilo 190 let od otevření divadelní budovy a sto let od zahájení činnosti stálé české divadelní scény. Moravská filharmonie před dvěma lety slavila 75 od založení. Kvůli koronaviru ale došlo na společnou výstavu až nyní.

Divadlo i filharmonie se na výstavě prezentují řadou archivních fotografií. Moravská filharmonie si na nich připomíná například dirigenty či zahraniční zájezdy. Moravské divadlo přivezlo na expozici v senátu také ukázky kostýmů z inscenací Pád Antikrista a Noc v Benátkách, divadelní ocenění nebo nákresy scén. Část expozice je věnovaná proměně budovy na Horním náměstí, v níž obě instituce sídlí.

Připomenuty jsou rovněž slavné herecké osobnosti, které Moravským divadlem prošly, a své místo má na výstavě historická opona, která se pyšní zápisem v Guinnessově knize rekordů. „Jde o největší ručně tkanou reliéfní tapisérii na světě. V roce 2020 jsme ji nechali zrestaurovat. Návštěvníci výstavy se dozví zajímavosti nejen o oponě samotné, ale také o tom, jak náročný byl proces jejího restaurování,“ sdělil ředitel divadla David Gerneš.

Expozice je pro veřejnost přístupná každou sobotu v rámci otevřených prohlídek budovy senátu.