Vernisáž mimořádné expozice začíná dnes v 17 hodin, grafické listy a bronzové plastiky vůdčí osobnosti surrealismu si můžete prohlédnout do 5. dubna.

„O projektu se jednalo přibližně dva roky. Oslovil jsem pařížskou Galerii Artco-France, která zastupovala slavného umělce ještě v průběhu jeho života. Chtěl jsem mít zaručenou pravost jednotlivých děl,“ vysvětlil galerista Libor Gronský.

Na největší prezentaci Dalího osobnosti v historii Olomouce se sešlo přibližně sedmdesát exponátů. Významně je zde zastoupený cyklus Božská komedie z roku 1960. Z celkového počtu sto dřevorytů je v Galerii Mona Lisa k vidění rovná čtvrtina.

„Nejedná se o typickou průřezovou výstavu. Sanžil jsem se vybrat ta nejzajímavější díla, ale byl jsem samozřejmě omezen tím, co měla francouzská galerie k dispozici. To, co bylo ještě před dvěma roky dostupné, prošlo mezitím aukcemi a je už rozprodané,“ zdůraznil Gronský.

Cena exponátů v Galerii Mona Lisa se přitom pohybuje v desítkách a stovkách tisíc korun.

Dalí se narodil 11. května 1904 v rodině státního úředníka a silně věřící katoličky. Rodiče chtěli synovi dopřát to nejlepší vzdělání a přihlásili syna na Akademii umění v Madridu. V roce 1923 však byl Dalí pro porušení kázně ze školy vyhnán.

Ve dvacátých letech se seznámil se spisovatelem Fredericem Garciou Lorcou, filmařem Luisem Bunuelem a malířem Pablem Picassem. Skutečně výrazný úspěch přinesly Dalímu výstavy v Barceloně (1925), Pittsburghu (1928) a Paříži (1929), kde také poznal surrealistickou skupinou vedenou André Bretonem.

Ve svých kompozicích spojoval různorodé a nijak k sobě nepatřící předměty, aby jejich absurdní souvislost šokovala. Jeho cílem bylo zobrazovat konkrétní iracionalitu a rovněž provokovat sexuální a protináboženskou tematikou. Světoznámý umělec zemřel v lednu 1989 v izolaci od okolního světa.

Během své kariéry koketoval Dalí několikrát s filmem. V roce 1929 napsal scénář k legendárnímu Bunuelovu krátkometrážnímu snímku Andaluský pes, o šestnáct let později vytvořil snovou sekvenci k thrilleru Alfreda Hitchcocka Rozdvojená duše.