Do Olomouce dorazí ve čtvrtek v 19.30 hodin. Jak potvrdil pořadatel Libor Gronský, koncert se z technických důvodů neuskuteční na nádvoří radnice, ale v prostorách U-klubu.
Tři hodiny bigbítu
„Vladimír Mišík pojal téměř tříhodinový koncert jako průřez svou více než čtyřicetiletou kariérou. Zazní skladby od jeho prvního alba až po současnost,“ přiblížil manažer Šimon Kotek a prozradil rovněž, kteří hosté se narozeninové oslavy zúčastní. „S několika skladbami z období, kdy působil v kapele ETC…, vystoupí Jaroslav Nejezchleba. Představí se také zpěvák Pavel Bohatý, a to se skladbami z Mišíkova raného období, třeba Lady Vamp nebo Belveder. Písničkáři Vladimír Merta a Vlasta Třešňák pak zahrají společně s kapelou ETC… své vlastní skladby,“ dodal.
Mišíkova kariéra se začala rozjíždět už na začátku 60. let, kdy uspěl v konkursu na post zpěváka v poloprofesionálních Kometách. Tady také došlo k osudovému setkání s kytaristou Radimem Hladíkem. „Já v té době neměl ve skupině vůbec žádný hlas, vybral si ho kapelník. Myslím, že rozhodlo Láďovo povolání. On byl truhlář na Barrandově a tehdy si všichni muzikanti vyráběli bedny, aby měli na co hrát. To mu dost pomohlo,“ vzpomíná Hladík.
Po odchodu z Komet společně založili Matadors, kde pokračovali v hraní převzatých skladeb, například od Rolling Stones. Po návratu z vojny už na Mišíka nezbylo v sestavě místo a musel čekat až do zimy 1968, kdy Hladík založil novou kapelu Blue Effect. O dva roky později vyšlo debutové album Meditace doprovázené singlem Slunečný hrob, jenž se dostal znovu do povědomí po téměř třiceti letech díky filmu Pelíšky.
Po nuceném odchodu z kapely, zapříčiněném tím, že Mišík odmítal zpívat české texty, přišla nabídka od formace Flamengo. S ní pražský hudebník nahrál legendární album Kuře v hodinkách s texty básníka Josefa Kainara. V roce 1974 pak založil vlastní skupinu ETC…, s níž vystupuje dodnes. Společně vydali jedenáct alb (poslední - Umlkly stroje - v roce 2004), obohatili český bibgít o slavné písně Stříhali dohola malého chlapečka, Variace na renesanční téma nebo Špejchar blues a přečkali i zákaz činnosti v letech 1983-85.
Surfování životem
„V každém případě mám takový vnitřní pocit lehké radosti, že jsem se tohoto věku dožil. A že jsem trochu pochroumaný, to se nedá nic dělat, to se holt přihodí. Jak teď nemohu chodit a jsem převážně doma, tak si surfuji svým životem. Mám na co vzpomínat, bylo to dobrý,“ uvedl Vladimír Mišík v souvislosti s letošním jubileem.