„Potkali jsme se, když jsem pracoval v kostymérně londýnské Královské opery a on zde vystupoval na charitativní akci. O tři týdny později už manažeři Queen volali mému šéfovi, jestli by mě uvolnil, abych se mohl starat o kostýmy kapely,“ vzpomíná třiapadesátiletý Brit, který viděl více než tři sta koncertů Queen, ale současně nahlédl i do zpěvákova soukromí a byl s ním až do jeho smrti v listopadu 1991.

Rozhovor

Co vlastně obnášela práce osobního asistenta takové osobnosti, jakou byl Freddie Mercury?
Měl jsem zajistit, aby všechno ve Freddieho všedním životě probíhalo hladce. Aby se nemusel o nic starat. Byly to v podstatě takové běžné denní činnosti: domluvit schůzky, zajistit, aby na ně přišel a aby dobře vypadal, když už na ně vyrazí. Bral jsem telefony, vařil, nakupoval, prostě dělal vše potřebné pro to, aby se Freddie těmito všedními věcmi nemusel zabývat a mohl se věnovat zpívání nebo nahrávání. Jeho mysl zaměstnávalo obrovské množství hudebních nápadů, takže díky mně pak už nemusel myslet na to, kde nakoupí a co bude přes den jíst. Tyhle detaily jsem měl na starosti já.

V průběhu osmdesátých let vydal zpěvák dvě sólová alba. Hovořil s vámi někdy o případném rozpadu Queen, neuvažoval, že už na sólové dráze zůstane?
U Freddieho bylo zajímavé to, že sám sebe vnímal jako pětadvacet procent kapely Queen. Ať dělal jakékoliv sólové aktivity, vždycky věděl, že se pak vrátí zpátky do kapely. Opravdu nesnášel, když noviny používaly titulky typu „Freddie Mercury a jeho kapela Queen“. To ho opravdu rozčilovalo. Vždycky bral sám sebe jako součást skupiny, ne jako jejího lídra.

Koho z ostatních členů kapely jste měl nejradši – Briana Maye, Rogera Taylora nebo Johna Deacona?
To se opravdu nedá říct. Kapelu jsem vždycky bral jako jeden celek. Všichni čtyři byli naprosto různorodé osobnosti a to se promítalo v jejich tvorbě. Freddie ve svých písních nikdy nezpíval o sobě, nikdy nedával do svých skladeb poučky pro ostatní, jakým způsobem mají žít. Psal písničky proto, aby si je lidé užívali a bavili se. Brian byl mnohem více emocionální, řešil osobní záležitosti. Roger se soustředil na politická témata.

Kterou desku a píseň z dílny Queen máte nejraději?
Mojí úplně nejoblíbenější písničkou je My Melancholy Blues, což je poslední skladba na desce News of the World. Tohle album společně s albem Jazz patří k těm, které mám nejradši. Líbí se mi prostřední období v kariéře kapely, tedy konec sedmdesátých a začátek osmdesátých let. Z Freddieho písní mám pak moc rád How Can I Go On? z alba Barcelona, které natočil s operní pěvkyní Montserrat Caballé.

Freddie Mercury byl vášnivým sběratelem uměleckých děl. Můžete prozradit, které výtvarníky nebo uměleckou epochu obdivoval?
U něj to často bylo tak, že ráno byl favoritem jeden a večer už někdo jiný. (smích) Ale vždycky miloval japonské umění. Když jsem u něj začínal pracovat, byl ohromně pyšný na to, že má ve své sbírce několik Dalího obrazů. Vzpomínám si také, že jedno z posledních děl, které jsem pro něj získal na aukci, bylo od Rousseaua. Dostal jsem od Freddieho podepsaný šek a pak už jen v aukční síni vyplnil potřebnou částku. (smích)

Byl jste s Mercurym i během posledního roku jeho života, kdy připravoval s kapelou Queen album Innuendo. Jak na tohle smutné období vzpomínáte?
Samozřejmě, že pro Fredieho to bylo obtížné, ale nechtěl o své nemoci mluvit. Při nahrávání téhle desky neřekl nikomu z členů kapely, že je nemocný. Nechtěl od nich soucit a nechtěl, aby měnili svůj dosavadní způsob práce s ohledem na jeho chorobu. Poslední skladby, které nahrál, se pak po jeho smrti objevily na albu Made In Heaven.
Víte co je zvláštní? Olomoucká inscenace začíná písničkou Mother Love, což je vlastně úplně poslední věc, kterou Freddie nahrál. Bylo to měsíc před jeho smrtí. Zřejmě nešlo o záměr, ale dokazuje to, jak moc se choreograf a tanečníci snažili přivést tuto osobnost, kterou jsem tak dobře znal, zpátky k životu.

Zbývající členové kapely vyrazí letos na světové turné s novým zpěvákem Paulem Rodgersem. Vnímáte tuhle sestavu ještě pořád jako Queen?
Brian a Roger pořád zůstanou polovinou Queen. Freddie nikdy nepočítal s tím, že by se kapela po jeho smrti rozpadla. Oni jsou hudebníci, živí se muzikou a strávili několik let, než našli ideálního zpěváka. Pro mě to pořád budou Queen a už se na jejich nové skladby velmi těším.

Kdybyste měl Freddieho popsat za pomoci přívlastků, které by to byly?
V první řadě byl Freddie ohromně zábavný. Měl obrovský smysl pro humor a rád se smál.Osobně ho vnímám jako nejhodnějšího, nejšlechetnějšího a nejvíce oddaného přítele, kterého jsem kdy v životě měl. Pro své kamarády by udělal cokoliv.