Předzvěstí festivalu, který je stále v pohybu, bude sobotní dopolední vystoupení olomoucké skupiny LeVitare na Horním náměstí.

Nový cirkus je o divadle, tanci, ale i artistických výkonech. Je to cirkus v trochu jiném kabátě a tento fenomén každoročně připomíná pražský festival Letní letná.

Jeho lákavý program ale nyní už po druhé ochutná také Olomouc, a to v prostorách Korunní pevnůstky ve dnech od 7. do 10. června.

Vyroste tu cirkusové městečko, do něhož se po dobu festivalu nastěhují dětská a večerní představení, fotoateliér, výtvarné i cirkusové dílny, letní bar, čajový Show stan a sejdou se tu soubory, jako jsou Teátr Víti Marčíka, divadlo ANPU, Vojta Vrtek, bublinář Václav Strasser, mim Antonín Novotný či Divadlo Já to jsem.

„Vůbec poprvé pak olomouckým divákům přivezeme zahraniční hvězdu – vynikajícího italského umělce, mima, klauna, autora i režiséra v jedné osobě Paola Naniho se slavným představením Dopis," říká ředitel festivalu Jiří Turek s tím, že se proslulá inscenace dočkala i mnoha cen na mezinárodních festivalech.

Příběh o dopisu je beze slov a mim ho hraje patnácti různými způsoby, třeba jako opilý, překvapený, pozpátku či ve stylu westernu.

„Letní Letná je pro nás významnou událostí, protože do Olomouce přiváží, byť v menší míře oproti pražské verzi, program nový, nezvyklý a originální. Těšíme se na krásně vyzdobené prostředí Korunní pevnůstky, ve které dokázali organizátoři vytvořit v loňském roce pozoruhodné cirkusové městečko," okomentoval Jan Hlavsa z olomoucké novocirkusové skupiny LeVitare.

I s ní se návštěvníci mohou na festivale potkat.

„Korunní pevnůstka bude během Letní Letné skvělým místem pro trávení víkendu. A to ať už pro rodiny s dětmi, tak vlastně pro kohokoliv, kdo chce vidět něco zajímavého, nového a samozřejmě cirkusového," doplnil.

Skupina LeVitare bude na festival lákat už tuto sobotu na Horním náměstí, kde předvede Live Music Performance spojenou s ukázkami několika druhů žongláže a hudbou výborného pianisty Jindřicha Píši.

„Zapojovat se mohou i diváci. Rádi tak podpoříme povědomí o festivalu Letní Letná Olomouc, na který si u nás budete moci zakoupit lístky," dodal Hlavsa.

Zmíněná produkce se v sobotu na náměstí odehraje od 9. 30 do 11. 30 hodin.

Letní letná v Olomouci: PODROBNÝ PROGRAM