„Jedná se o silný příběh, který se v knižní podobě stal bestsellerem a dočkal se i velmi úspěšné filmové podoby s mexickou filmovou hvězdou Salmou Hayek v hlavní roli. Jsem přesvědčený, že životní osudy jedné z nejpopulárnějších umělkyň světa, královny autoportrétu, handicapované ženy, oddané manželky i milenky významných mužů, osloví diváky všech věkových kategorií,“ uvedl ředitel Moravského divadla Josef Podstata.

Až neuvěřitelný životní příběh Fridy Kahlo, který byl mimo jiné ovlivněný i vážnou dopravní nehodou, se tak dočkal dalšího zpracování, které slibuje strhující zážitky umocněné vynikajícími výkony baletního souboru.

Fridu tu ztvární Renáta Mrózková v alternaci s Andreou Hrbkovou.

Balogh se s Mrózkovou už na jedné taneční exkurzi do života osobité umělkyně podílel. Do tohoto tématu totiž společně nahlédli už na Divadelní Floře v roce 2007.

Již tady se tehdy začalo rýsovat představení, které se v úplnosti ukáže divákům Moravského divadla v pátek večer. Již před čtyřmi lety byl tanečním partnerem Renáty Mrózkové Ivo Jambor, který se v baletu objevil jako manžel Fridy Diego. O tuto roli nepřišel ani na jevišti kamenného divadla, střídá se s Janem Seitlem.

Nutno dodat i to, že kromě zmíněné Flory se Frida na českých jevištích takřka nevyskytuje. Diváci v Olomouci tak mají jedinečnou možnost seznámit se s osudem uznávané umělkyně, v němž se střídala láska i bolest. I když bolest byla přece jen u této surrealistické malířky častějším hostem.

Baletní Frida v Moravském divadle. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Sílu výpovědi představení dále umocňuje hudba. V inscenaci jsou použity nahrávky věhlasných muzikantů, mezi nimiž jsou například takové osobnosti jako Elliot Goldenthal, Astor Piazzolla &Garry Burton, Richard Galliano, Arvo Pärt, Benny Goodman či Keith Jarrett.

Autorem hudby a scény je hostující Jan Dušek, kostýmy navrhla hostující Klára Vágnerová, která již spolupracovala třeba se současným šéfem činohry Moravského divadla Olomouc, režisérem Michaelem Tarantem na inscenacích Krvavá svatba nebo Attila. Podílela se také na baletech Roberta Balogha, jako jsou Macbeth a Madam Butterfly.

Baletní Frida v Moravském divadle. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Celoživotní bolesti

Frida Kahlo, vlastním jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón (1907–1954), malovala ve stylu původní mexické kultury, kterou mísila s prvky realismu, symbolismu a surrealismu.

Byla ženou mexického malíře Diega Rivery, ale také milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého. Za svůj život vytvořila 143 maleb, z nichž 55 jsou autoportréty. Její práce ale stála ve stínu jejího muže.

Neprožila jednoduché dětství ani dospívání, ovšem nejvíce se do jejího života zapsala zmíněná dopravní nehoda, po níž podstoupila řadu operací.

Po celý život pak trpěla velkými bolestmi, k nimž se později přidaly i duševní obtíže – velice totiž trpěla Riverovou nevěrou. Veliký úspěch zažila již její první oficiální výstava v Julien Levy Gallery v New Yorku i pařížská výstava z roku 1939.