Mají však šanci na změnu – radnice uvažuje, že letní kino obnoví. „Prvním filmem bude český film A bude hůř. Jinak program ještě není stanovený. Teď řešíme, jestli se bude promítat víckrát než jednou týdně. Chceme se však soustředit na české filmy. Jenže kvůli multikinu se nelze dostat k žádným premiérám,“ řekl Ladislav Staněk, který olomoucké letní kino provozuje.

Druhé kino v olomouckém okrese bývalo dlouhá léta na hradě ve Šternberku. Po zhruba čtrnácti letech, kdy zde sbalili promítačku a stočili promítací plátno, zde radní začínají opět uvažovat o tom, že se sem letní kino vrátí. „Letní kino pamatují už jen pamětníci. Tuhle záležitost řešil Národní památkový ústav prostřednictvím kastelána hradu Šternberk. Dovedli bychom si představit, že by v areálu hradu letní kino bylo. Celé to však naráží na stav areálu. Taky potřebujeme vybavení: promítací zařízení a plátno. To vše je dnes mobilní, ale stojí to dost peněz. A rentabilita v tom dnešním proměnlivém počasí není jistá,“ řekl místostarosta Šternberka Jiří Zemánek.

Proto šternberští zvažují, že by letní kino zřídili v objektu bývalého augustiniánského kláštera. „Uvnitř té budovy je nádvoří, které jsme už spravili, a myslíme si, že tam je vynikající akustika. Zároveň by tam nikoho kino nerušilo, a tak by se tam mohlo do budoucna připravit. Samozřejmě se to nebude týkat letošní sezony,“ uvedl Zemánek. Kromě Olomouce už v kraji promítají letní kina pouze v´Hranicích, Lipníku nad Bečvou, Mostkovicích a Nezamyslicích.

V Hranicích se tak promítací plátno rozsvítí po setmění už dnes. „Zahajujeme provoz v?červnu, a to vždy v pátek a v sobotu. Poprvé tedy promítáme v pátek 1. června. Naši návštěvníci uvidí rodinný animovaný film Past na žraloka,“ řekla Dagmar Močičková, vedoucí Městských kin Hranice. V Lipníku nad Bečvou zahajují sezonu o týden později, 7.?června. „Budeme hrát přes víkendy, od čtvrtka do neděle a naším prvním filmem jsou Vratné lahve,“ uvedla Věra Škopová ze Střediska volného času v Lipníku nad Bečvou. Oblíbeným místem nejen pro návštěvníky plumlovské přehrady, je pak letní kino v?Mostkovicích. Tady se filmy začnou promítat 15. června. „Zahajujeme českým filmem Kráska v nesnázích. Zaměřujeme se na to, co lidé v českých kinech nejvíc navštěvují, tedy komedie. Nic náročného. Lidé se už teď sami ptají, co budeme promítat, už chodí i maily,“ uvedl provozovatel letního kina v Mostkovicích Pavel Ošlejšek.

V Nezamyslicích na Prostějovsku začínají klasickou bondovkou právě dnes. „Už druhý rok promítáme v pátek a v úterý. Tím se míjíme s většími akcemi a loni se nám to vyplatilo. Začínáme bondovkou Casinem Royal,“ uvedl starosta Nezamyslic Jiří Doubrava. Provozovatelé letních kin se shodli, že návštěvníky kina beze střechy jsou spíše mladší lidé. „Pravidla jsou zde přece jen volnější, mohou si donést nějaký drink a pokud je to hezký teplý večer, tak je tam i příjemná atmosféra,“ uvedla Věra Škopová z Lipníka nad Bečvou. I přesto, že letní kina nejsou výdělečná, provozovatelé nedají na atmosféru promítání po setmění dopustit. „Tahle kina prostě mají své kouzlo,“ uvedl Pavel Ošlejšek z Mostkovic.